home.social

#pierwszewrazenia — Public Fediverse posts

Live and recent posts from across the Fediverse tagged #pierwszewrazenia, aggregated by home.social.

  1. Nintendo Switch 2 – pierwsze wrażenia i wyjmujemy z pudełka

    „Od premiery popularnej konsoli do gier, Nintendo Switch mija 8 lat (została zaprezentowana w 2017 roku). Switch 2, którego premiera jest dzisiaj, tj. 5 czerwca 2025, jest większy i bardziej wydajny od pierwszej wersji, zachowując pełną kompatybilność wsteczną z grami na Switcha. Analitycy branżowi, cytowani przez Bloomberg, przewidują, że premiera Switch 2 może być największym debiutem konsoli w historii, z szacowaną liczbą 6–8 milionów egzemplarzy dostępnych na start.” – Agnieszka Serafinowicz

    Zobaczmy zatem, co kryje się po jego skórą – zapraszam do oglądania mojego materiału.

    Więcej na temat Switch 2…

    Nintendo Switch 2: potwierdzone specyfikacje techniczne i wyzwania dla twórców gier

    Nintendo Switch 2 zrewolucjonizuje gaming dzięki technologii NVIDIA

    #hardware #Konsola #nintendo #NintendoSwitch2 #pierwszeWrażenia #Testy #unboxing #wyjmujemyZPudełka

  2. Nintendo Switch 2 – pierwsze wrażenia i wyjmujemy z pudełka

    „Od premiery popularnej konsoli do gier, Nintendo Switch mija 8 lat (została zaprezentowana w 2017 roku). Switch 2, którego premiera jest dzisiaj, tj. 5 czerwca 2025, jest większy i bardziej wydajny od pierwszej wersji, zachowując pełną kompatybilność wsteczną z grami na Switcha. Analitycy branżowi, cytowani przez Bloomberg, przewidują, że premiera Switch 2 może być największym debiutem konsoli w historii, z szacowaną liczbą 6–8 milionów egzemplarzy dostępnych na start.” – Agnieszka Serafinowicz

    Zobaczmy zatem, co kryje się po jego skórą – zapraszam do oglądania mojego materiału.

    Więcej na temat Switch 2…

    Nintendo Switch 2: potwierdzone specyfikacje techniczne i wyzwania dla twórców gier

    Nintendo Switch 2 zrewolucjonizuje gaming dzięki technologii NVIDIA

    #hardware #Konsola #nintendo #NintendoSwitch2 #pierwszeWrażenia #Testy #unboxing #wyjmujemyZPudełka

  3. Nintendo Switch 2 – pierwsze wrażenia i wyjmujemy z pudełka

    „Od premiery popularnej konsoli do gier, Nintendo Switch mija 8 lat (została zaprezentowana w 2017 roku). Switch 2, którego premiera jest dzisiaj, tj. 5 czerwca 2025, jest większy i bardziej wydajny od pierwszej wersji, zachowując pełną kompatybilność wsteczną z grami na Switcha. Analitycy branżowi, cytowani przez Bloomberg, przewidują, że premiera Switch 2 może być największym debiutem konsoli w historii, z szacowaną liczbą 6–8 milionów egzemplarzy dostępnych na start.” – Agnieszka Serafinowicz

    Zobaczmy zatem, co kryje się po jego skórą – zapraszam do oglądania mojego materiału.

    Więcej na temat Switch 2…

    Nintendo Switch 2: potwierdzone specyfikacje techniczne i wyzwania dla twórców gier

    Nintendo Switch 2 zrewolucjonizuje gaming dzięki technologii NVIDIA

    #hardware #Konsola #nintendo #NintendoSwitch2 #pierwszeWrażenia #Testy #unboxing #wyjmujemyZPudełka

  4. Nintendo Switch 2 – pierwsze wrażenia i wyjmujemy z pudełka

    „Od premiery popularnej konsoli do gier, Nintendo Switch mija 8 lat (została zaprezentowana w 2017 roku). Switch 2, którego premiera jest dzisiaj, tj. 5 czerwca 2025, jest większy i bardziej wydajny od pierwszej wersji, zachowując pełną kompatybilność wsteczną z grami na Switcha. Analitycy branżowi, cytowani przez Bloomberg, przewidują, że premiera Switch 2 może być największym debiutem konsoli w historii, z szacowaną liczbą 6–8 milionów egzemplarzy dostępnych na start.” – Agnieszka Serafinowicz

    Zobaczmy zatem, co kryje się po jego skórą – zapraszam do oglądania mojego materiału.

    Więcej na temat Switch 2…

    Nintendo Switch 2: potwierdzone specyfikacje techniczne i wyzwania dla twórców gier

    Nintendo Switch 2 zrewolucjonizuje gaming dzięki technologii NVIDIA

    #hardware #Konsola #nintendo #NintendoSwitch2 #pierwszeWrażenia #Testy #unboxing #wyjmujemyZPudełka

  5. Nintendo Switch 2 – pierwsze wrażenia i wyjmujemy z pudełka

    „Od premiery popularnej konsoli do gier, Nintendo Switch mija 8 lat (została zaprezentowana w 2017 roku). Switch 2, którego premiera jest dzisiaj, tj. 5 czerwca 2025, jest większy i bardziej wydajny od pierwszej wersji, zachowując pełną kompatybilność wsteczną z grami na Switcha. Analitycy branżowi, cytowani przez Bloomberg, przewidują, że premiera Switch 2 może być największym debiutem konsoli w historii, z szacowaną liczbą 6–8 milionów egzemplarzy dostępnych na start.” – Agnieszka Serafinowicz

    Zobaczmy zatem, co kryje się po jego skórą – zapraszam do oglądania mojego materiału.

    Więcej na temat Switch 2…

    Nintendo Switch 2: potwierdzone specyfikacje techniczne i wyzwania dla twórców gier

    Nintendo Switch 2 zrewolucjonizuje gaming dzięki technologii NVIDIA

    #hardware #Konsola #nintendo #NintendoSwitch2 #pierwszeWrażenia #Testy #unboxing #wyjmujemyZPudełka

  6. MacBook Air 13” M4 10/8-core z 16 GB RAM i 256 GB (early 2025) – unboxing, recenzja, benchmarki w Final Cut Pro, Lightroom, MacWhisper i innych

    Kilka tygodni temu mieliśmy okazję sprawdzić, jak spisuje się w naszych benchmarkach topowy MacBook Air 13” wyposażony w 32 GB RAM i 2 TB SSD. Dzisiaj, dla kontrastu, zapraszam do porównania z absolutnie bazowym modelem, wyposażonym w M4 z 10-rdzeniowym CPU i 8-rdzeniowym GPU, 16 GB RAM oraz 256 GB SSD.

    Specyfikacja i cena

    W środku egzemplarza testowanego znajdziemy układ M4 w bazowej wersji, wyposażony w 10-rdzeniowy CPU, 8-rdzeniowy GPU, 16 GB RAM oraz 256 GB SSD. To oznacza, że kosztuje 4 999 PLN, o równe 6 000 PLN mniej od modelu testowanego wcześniej.

    MacBook Air 13” M4 10/10-core z 32 GB RAM i 2 TB (early 2025) – unboxing, recenzja, benchmarki w Final Cut Pro, Lightroom, MacWhisper i innych

    Rodzina MacBooków Air nie ma możliwości wyposażenia ich w wyświetlacze nanostrukturalne (z powierzchnią trawioną chemicznie, aby załamywać światło na nie padające, co powoduje, że staje się ona matowa i nie odbija światła, więc nie grozi nam efekt lustra). Jeśli Wam na tym zależy, to należy zainteresować się MacBookiem Pro z Apple M4, który oferuje to udogodnienie. Cena tak skonfigurowanego MacBooka Pro (M4, 10/10-rdzeni, 16 GB RAM, 256 GB SSD i ekran nanostrukturalny) wynosi 9 249 PLN. Poza wspomnianym brakiem odbić otrzymujemy tutaj również wyjątkowo wydajny i cichy układ chłodzenia, który zapewnia wyższą wydajność dla M4 (różnica jest spora, co zobaczycie poniżej) oraz o dwie przepaście lepszy ekran, z podświetleniem Mini-LED, HDR oraz 1600 nit. Więcej na jego temat znajdziecie w osobnym wideoartykule.

    Pierwsze wrażenia

    Nowa seria MacBooków Air ma bardzo solidny design i ewidentnie jeszcze jest za wcześniej na jego zmianę – wszystko jest na swoim miejscu, wygląda nowocześnie, konstrukcja jest wystarczająco cienka, a jednocześnie wydaje się być pancerna.

    Jedyną wadą jest 60 Hz ekran bez HDR i tylko dla osób, które dostrzegą różnicę. Mam nadzieję, że ekran z MacBooka Pro trafi do rodziny Air w momencie, w którym Tandem OLED z iPadów Pro trafi do MacBooków Pro. Wątpię, aby to miało miejsce, ale to byłoby super.

    Kolejną wadą dla niektórych będzie tylko 256 GB pamięci flash w podstawie. Powinno być 512 GB…

    Cała reszta jest bez zarzutów – to najlepiej sprzedający się notebook na świecie i rozumiem dlaczego.

    SSD

    Odczyt 2 TB SSD oscyluje w rejonie 2,9 GB/s, a zapis jest w rejonie 2,04 GB/s.

    To pięknie obrazuje, za co płacimy, gdy idziemy w szybsze układy, jak M4 Pro czy M4 Max. Nie ma też w tym nic złego – bardziej „casualowy” uzytkownik nie zauważy różnicy.

    Blackmagic Disk Speed TestOdczyt w MB/sZapis w MB/sMacBook Air 13,3”
    (late 2020)
    Apple M1
    8-core CPU (4+4)
    8-core GPU
    8 GB RAM | 256 GB21652716MacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8+2)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB55917409MacBook Air 13,6”
    (mid 2022)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    8-core GPU
    8 GB RAM | 256 GB14731714MacBook Pro 14,2”
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    10-core CPU (6+4)
    16-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB3456
    *AmorphousDiskMark3648
    *AmorphousDiskMarkMac Mini
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    12-core CPU (8+4)
    19-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB49456215MacBook Air 15,3”
    (mid 2023)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB30152808Mac Studio
    (mid 2023)
    Apple M2 Max
    12-core CPU (4+4)
    38-core GPU
    64 GB RAM | 2 TB6776
    *AmorphousDiskMark7692
    *AmorphousDiskMarkiMac
    (late 2023)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB29223293MacBook Pro 16,2”
    (late 2023)
    Apple M3 Max
    16-core CPU (12+4)
    40-core GPU
    128 GB RAM | 8 TB56218244MacBook Air 15,3”
    (early 2024)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB29183400Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB50804090MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB54196760iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB30003341MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB2915
    (AmorphousDiskMark: 3228)3293
    (AmorphousDiskMark: 3362)MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB2925
    (AmorphousDiskMark: 2969)2045
    (AmorphousDiskMark: 2076)

    Geekbench 6

    Wyniki Geekbench 6 są kalibrowane względem wyniku bazowego 2500 (co jest wynikiem Intel Core i7-12700). Wyższe wyniki są lepsze, przy czym podwójna ocena oznacza podwójną wydajność.

    Szczegóły techniczne


    CPU

    Geekbench 6Single-CoreMulti-CoreiPad Pro 11”
    (early 2021)
    Apple M1
    8-core CPU (4+4)
    8-core GPU
    4 GB RAM | 256 GB21907920MacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8+2)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB240312343MacBook Pro 14,2”
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    10-core CPU (6+4)
    16-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB265811962MacBook Air 15,3”
    (mid 2023)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB25829896Mac Studio
    (mid 2023)
    Apple M2 Max
    12-core CPU (8+4)
    38-core GPU
    64 GB RAM | 2 TB280214944iMac
    (late 2023)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB300711649MacBook Pro 16,2”
    (late 2023)
    Apple M3 Max
    16-core CPU (12+4)
    40-core GPU
    128 GB RAM | 8 TB303820815MacBook Air 15,3”
    (early 2024)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB305411816Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB387420136MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB393422794iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB378514636MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB372214881MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB360514370

    Compute

    Geekbench 6OpenCLMetaliPad Pro 11”
    (early 2021)
    Apple M1
    8-core CPU (4+4)
    8-core GPU
    4 GB RAM | 256 GB—32309MacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8+2)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB4075367418MacBook Pro 14,2”
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    10-core CPU (6+4)
    16-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB4329673845MacBook Air 15,3”
    (mid 2023)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB2780545295Mac Studio
    (mid 2023)
    Apple M2 Max
    12-core CPU (4+4)
    38-core GPU
    64 GB RAM | 2 TB85264144961iMac
    (late 2023)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB3041547361MacBook Pro 16,2”
    (late 2023)
    Apple M3 Max
    16-core CPU (12+4)
    40-core GPU
    128 GB RAM | 8 TB94031155727MacBook Air 15,3”
    (early 2024)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB3026947230Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB6063796021MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB69764112676iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB3619455132MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB3626755069MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB3093648189

    Analiza

    Trochę zaskoczyło mnie, że M4 10/8-rdzeniowy jest ciut wolniejszych w Geekbenchu niż model 10/10-rdzeniowy, ale różnica nie jest duża i mogła wynikać z czego innego.

    Geekbench AI

    CPU

    Geekbench AI
    CPUSingle Precision ScoreHalf Precision ScoreQuantized ScoreMacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8p+2e)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB374357134716Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB578488386876MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB575788286879iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB469377516243MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB470177936281MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB480578506306

    GPU

    Geekbench AI
    CPUSingle Precision ScoreHalf Precision ScoreQuantized ScoreMacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8p+2e)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB814991877920Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB129061436412681MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB153671681015261iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB791693958535MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB809498048557MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB813696958877

    Neural Engine

    Geekbench AI
    CPUSingle Precision ScoreHalf Precision ScoreQuantized ScoreMacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8+2)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB37381621216033Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB57793718650147MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB57733686549621iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB46863613651299MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB47283652951956MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB48093834953596

    Analiza

    Zaskoczeniem dla mnie są wyniki z Geekbencha AI dla Neural Engine. Jeśli będziecie go intensywnie wykorzystywali, to zainteresowanie się bazowym M4 może być bardzo opłacalne.

    MacWhisper

    Large V2 (GGML)Nadgryzieni 300Nadgryzieni 447MacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8+2)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB01:33
    v6.8 (680)14:56
    v6.8 (680)MacBook Pro 16,2”
    (late 2023)
    Apple M3 Max
    16-core CPU (12+4)
    40-core GPU
    128 GB RAM | 8 TB00:53
    v6.8 (680)09:03
    v6.8 (680)MacBook Air 15,3”
    (early 2024)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB01:59
    v7.7 (735)20:18
    v7.7 (735)Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB1:07
    v10.8.1 (1045)11:01
    v10.8.1 (1045)MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB1:04
    v10.8.1 (1045)10:29
    v10.8.1 (1045)iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB01:51
    v11.2.1 (1128)17:52
    v11.2.1 (1128)MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB01:51
    v12.1.1 (1219)19:47
    v12.1.1 (1219)MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB01:59
    v12.5 (1235)21:06
    v12.5 (1235)

    Analiza

    Różnica między topową a bazową konfiguracją MacBooków Air tutaj nie jest duża – 8 sekund w przypadku krótkiej transkrypcji oraz niecałe półtorej minuty w przypadku długiej. Od razu tutaj zdradzę, że jest to ok. 3-3,5x wolniej od Maca Studio z M4 Max, więc jeśli jest to zadanie, które jest dla Was ważne, to SoC robi ogromną różnicę.

    To nowy benchmark, którego dodałem do listy, na prośbę wielu z Was. MacWhisper jednak przechodzi zmiany bardzo szybko, dopiero niedawno dodano mu pełne wsparcie dla GPU, więc odznaczam testowaną wersję przy wyniku. Anomalie w wynikach oznaczone są na czerwono.

    Jeśli chcecie wykonać własne testy w MacWhisper, to najpierw pobierzcie pliki audio dla Nadgryzieni nr 300 (bezpośredni link 8,9 MB) i dla nr 477 (bezpośredni link 83,7 MB), potem wykonajcie test stosując model Large V2 (GGML Whisper Large multilingual), a potem podeślijcie mi takie informacje, jakie znajdziecie w tabelce, w tym pełna specyfikacja komputera. Niepełne zgłoszenia będą odrzucane. Podpowiem jeszcze, że MacWhisper wyświetla ile zajęło mu wykonanie transkrypcji po jej zakończeniu.

    iMag Final Cut Pro Benchmark

    Specyfikacja

    Final Cut Pro jest oczywiście zoptymalizowany pod macOS-a i Maki oraz nie wątpię, że Apple dołożyło wszelkich starań, aby wzorowo pracował na wszystkich odmianach Apple M1 i M2. To oczywiście działa przede wszystkim na korzyść klientów, którzy już dzisiaj zdecydują się przesiąść na nową generację Maków, opartych o ARM.

    Pliki

    • Klip 4K 60 fps HDR w 10-bitowym HEVC (H.265) z iPhone’a 12 Pro Max – 31,15 s.
    • Klip 4K 30 fps SDR w 8-bitowym AVC z DSLR Canona – 2:14,15 s.
    • Klip 1080p 30 fps HDR w 10-bitowym HEVC (H.265) z iPhone’a 12 Pro Max – 3:42,21 s.

    Szczegóły projektów

    • Biblioteka w FCP ustawiona na Wide Gamut HDR.
    • Projekty ustawione na 4K (3840×2160) 30 fps HDR przy Rec. 2020 PQ.
    • iMag FCP Benchmark Easy – na timeline wrzucone 3 powyższe pliki, w kolejności jak powyżej, w każdym klipie podbita saturacja o 5% (co powinno wymusić przerenderowanie każdej klatki) oraz HDR Tools (PQ Tone Output Map i 1000 nit pod YouTube’a).
    • iMag FCP Benchmark Hardcore – j.w. ale dodatkowo filtr Sharpen (+2,5) na każdym klipie, przejścia między klipami (cross disolve) oraz animujący się przez 60 sekund 3D Title nad środkowym klipem, z przeźroczystym tłem.
    • Timeline trwa 6:27,16 s w Easy i 6:28,16 s w Hardcore (dodatkowe przejścia).
    • iMag FCP Benchmark Easy – export do Master File → ProRes 422.
    • iMag FCP Benchmark Easy – export do Master File → H.264.
    • iMag FCP Benchmark Hardcore – export do Master File → ProRes 4444.
    • iMag FCP Benchmark Hardcore – export do Master File → H.265 (Social Platforms, 10-bit HEVC).
    • Komputery były podłączone do prądu, poza MacBookiem Pro 16” (late 2021) i późniejszymi opartymi o Apple Silicon, które pracowały na baterii.

    Wyniki

    Easy
    ProRes 422Easy
    H.264Hardcore
    ProRes 4444Hardcore H.265NLEstation 2020
    Core i9-9900K 3,6 GHz (8-core, 16-thread)
    AMD 5700 XT
    64 GB RAM131,30 s295,25 s192,49 s—MacBook Pro 13″
    (late 2016)
    Core i5 2,0 GHz (2-core, 4-thread)
    HD Graphics 530
    16 GB | 256 GB682,99 s553,43 s1440,18 s—MacBook Air 13″
    (late 2020)
    Apple M1
    8-core CPU (6+2)
    7-core GPU
    8 GB RAM | 256 GB141,61 s401,23 s287,44 s—MacBook Pro 16,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8+2)
    16-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB50,21 s235,91 s119,40 s—MacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8+2)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB49,03 s235,40 s119,34 s—MacBook Air 13,6”
    (mid 2022)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    8-core GPU
    8 GB RAM | 256 GB192,29 s260,21 sDNF—MacBook Pro 14,2”
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    10-core CPU (6+4)
    16-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB56,55 s244,61 s112,40 s—Mac Mini
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    12-core CPU (8+4)
    19-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB47,88 s241,43 s107,51 s—MacBook Air 15,3”
    (mid 2023)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB90,77 s259,90 s133,41 s—Mac Studio
    (mid 2023)
    Apple M2 Max
    12-core CPU (4+4)
    38-core GPU
    64 GB RAM | 2 TB24,30 s129,30 s48,38 s—iMac
    (late 2023)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB61,97 s250,84 s131,50 s—MacBook Pro 16,2”
    (late 2023)
    Apple M3 Max
    16-core CPU (12+4)
    40-core GPU
    128 GB RAM | 8 TB27,93 s126,97 s52,42 s—MacBook Air 15,3”
    (early 2024)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB88,68 s257,68 s139,95 s—Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB47,30 s188,06 s95,22 s—MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB32,30 s188,17 s53,40 s—iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB109,71 s195,28 s129,12 s—MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB109,72 s196,49 s129,11 s—MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB117,68 s195,33 s128,17 s216,85 s

    Uwaga! Wszystkie benchmarki MacBooków z Apple Silicon robione były na baterii, z odłączonym zasilaniem!

    Analiza

    Jak widać w porównaniu do wyników topowego MacBooka Air z M4, nie ma różnicy w wydajności. W przypadku M4 Pro różnice już są większe, ale głównie w ProRes – przy H.264 też nie ma większej różnicy.

    Lightroom Classic Benchmark

    1. Zdjęć miałem 271, były w formacie RAW i zajmowały ok. 24 GB na karcie SanDisk Extreme Pro 256 GB, która według producenta zapewnia odczyt i zapis w rejonie 95 MBps.
    2. LR Import v1: Test importu polegał na kopiowaniu zdjęć z karty SD na SSD (lub HDD) i jednoczesnym tworzeniu podglądu RAW-ów w 1:1.
      LR Import v2: Test importu polegał na dodaniu zdjęć z SSD komputera do biblioteki Lightroom z opcją Kopiuj z jednoczesnym tworzeniu podglądu RAW-ów w 1:1.
    3. Test eksportu polegał na eksporcie zdjęć z SSD na SSD, w sRGB, z wyostrzaniem „standard”, w oryginalnej rozdzielczości.

    LR Import v1 i v2 – Wyniki

    LR ImportCzasNLEstation 2014 (import na HDD)16:22NLEstation 2014 (import na SSD)14:56NLEstation 2020 (import na SSD)6:12MacBook Pro 16,2” (import na SSD)
    Core i7 2,6 / 4,5 GHz
    (late 2019)10:28MacBook Air (import na SSD)
    Core i3 1,1 / 3,2 GHz
    (early 2020)31:03MacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8+2)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB5:06,31 (bez pełnej akceleracji)
    5:04,13 (z pełną akceleracją)
    MacBook Air 13,6”
    (mid 2022)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    8-core GPU
    8 GB RAM | 256 GB9:26MacBook Pro 14,2”
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    10-core CPU (6+4)
    16-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB5:01,25Mac Mini
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    12-core CPU (8+4)
    19-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB4:23,19MacBook Air 15,3”
    (mid 2023)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB8:02,96Mac Studio
    (mid 2023)
    Apple M2 Max
    12-core CPU (4+4)
    38-core GPU
    64 GB RAM | 2 TB4:35,38Poniższej wyniki LR Import v2 ⬇️ nie porównywać z v1 powyżej!LR Import v2CzasiMac
    (late 2023)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB6:28,11MacBook Pro 16,2”
    (late 2023)
    Apple M3 Max
    16-core CPU (12+4)
    40-core GPU
    128 GB RAM | 8 TB2:18,56MacBook Air 15,3”
    (early 2024)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB6:53,86Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB3:28,12MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB2:13,15iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB5:43,28MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB6:06,40MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB6:13,44

    LR Export – Wyniki

    LR ExportCzasNLEstation 2014
    (import z HDD na SSD)
    Core i7-4770K26:48NLEstation 2020
    (import z SSD na SSD)
    Core i9-9900K8:45MacBook Pro 16,2”
    (late 2019)
    (import z SSD na SSD)
    Core i7 2,6 / 4,5 GHz21:13MacBook Air
    (early 2020)
    (import z karty SD na SSD)
    Core i3 1,1 / 3,2 GHz28:29MacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8+2)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB2:11,70 (z pełną akceleracją)
    4:23,78 (bez pełnej akceleracji)MacBook Air 13,6”
    (mid 2022)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    8-core GPU
    8 GB RAM | 256 GB12:05MacBook Pro 14,2”
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    10-core CPU (6+4)
    16-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB2:54,33Mac Mini
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    12-core CPU (8+4)
    19-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB2:57,17MacBook Air 15,3”
    (mid 2023)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB4:11,43Mac Studio
    (mid 2023)
    Apple M2 Max
    12-core CPU (4+4)
    38-core GPU
    64 GB RAM | 2 TB59,67iMac
    (late 2023)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB3:45,69MacBook Pro 16,2”
    (late 2023)
    Apple M3 Max
    16-core CPU (12+4)
    40-core GPU
    128 GB RAM | 8 TB2:15,74MacBook Air 15,3”
    (early 2024)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB5:19,08Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB58,91MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB55,30iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB2:06,78MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB2:33,95MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB2:50,96

    Analiza

    Różnica w wydajności przy imporcie jest żadna, ale przy eksporcie widać już różnicę względem modelu topowego. Spodziewam się, że pomaga tutaj zarówno RAM, jak i szybsze SSD.

    Dla osób, które robią w LR przy zdjęciach w większych ilościach będę odsyłał do MacBooka Pro M4, M4 Pro lub M4 Max, zależnie od budżetu. iMac z M4 lub Mac Mini M4 też będą szybsze…

    Podsumowanie

    Nowością w tej generacji MacBook Air z M4 jest niewątpliwie możliwość wyspecyfikowania aż 32 GB RAM, pomimo pozostania przy bazowym M4. Przypomnę Wam przy okazji, że nie można kupić modelu z mniej niż 16 GB RAM.

    Osoby korzystające z przedniej kamery ucieszy fakt, że została ona uaktualniona do kamery 12 MP Center Stage (w nomenklaturze Apple) z funkcją Widoku blatu, której sztandarową funkcją jest możliwość podążania za nami, gdy poruszamy się w kadrze.

    M4 to pierwsza odsłona rodziny Mx z konkretnymi zyskami względem poprzednich generacji i jestem przekonany, że wiele osób potrafi je znakomicie wykorzystać do konkretnych zastosowań, pomimo że brak aktywnego chłodzenia odbija się negatywnie na wydajności tego układu. Osoby szukające maksymalnych wyników powinny skierować wzroku w kierunku MacBooka Pro z M4, iMaca M4 lub Maca Mini z M4.

    Dla wielu oczywiście bonusem będzie brak wentylatora, a koszt w wydajności w pełni akceptowalny – to w końcu absolutnie cichy komputer w każdym zadaniu, bez ruchomych części (poza zawiasami ekranu).

    W temacie polecanie jakiejś konkretnej konfiguracji, to powiem wprost – bazowa za 4 999 PLN to hit cenowy, co potwierdzają powyższe benchmarki. Opcjonalnie rozważyłbym rozszerzenie jej do 512 GB pamięci flash, jeśli macie większe potrzeby i nie chcecie mieć wiszącego SSD na kablu, którego urwiecie albo popsujecie, albo zgubicie, jak typowy Polak z kawału z diabłem i dwoma kulkami.

    Jeśli jednak chcecie iść w wariant 15-calowy, to przypominam, że jego cena rośnie o 1 000 PLN, co oznacza, że różnica cenowa do MacBooka Pro 14”, który ma ekran znacznie lepszy ekran o wyższej rozdzielczości i który jest niewiele mniejszy powierzchniowo od 15-tki Aira, spada do 2 500 PLN. To już kwota, gdzie poważnie rozważałbym dopłatę do niego…

    #AppleM4 #DziennikMacBookAir13M4Early2025_ #hardware #iMagMark #Mac #MacBookAir #pierwszeWrażenia #recenzja #Sprzęt #Testy

  7. MacBook Air 13” M4 10/8-core z 16 GB RAM i 256 GB (early 2025) – unboxing, recenzja, benchmarki w Final Cut Pro, Lightroom, MacWhisper i innych

    Kilka tygodni temu mieliśmy okazję sprawdzić, jak spisuje się w naszych benchmarkach topowy MacBook Air 13” wyposażony w 32 GB RAM i 2 TB SSD. Dzisiaj, dla kontrastu, zapraszam do porównania z absolutnie bazowym modelem, wyposażonym w M4 z 10-rdzeniowym CPU i 8-rdzeniowym GPU, 16 GB RAM oraz 256 GB SSD.

    Specyfikacja i cena

    W środku egzemplarza testowanego znajdziemy układ M4 w bazowej wersji, wyposażony w 10-rdzeniowy CPU, 8-rdzeniowy GPU, 16 GB RAM oraz 256 GB SSD. To oznacza, że kosztuje 4 999 PLN, o równe 6 000 PLN mniej od modelu testowanego wcześniej.

    MacBook Air 13” M4 10/10-core z 32 GB RAM i 2 TB (early 2025) – unboxing, recenzja, benchmarki w Final Cut Pro, Lightroom, MacWhisper i innych

    Rodzina MacBooków Air nie ma możliwości wyposażenia ich w wyświetlacze nanostrukturalne (z powierzchnią trawioną chemicznie, aby załamywać światło na nie padające, co powoduje, że staje się ona matowa i nie odbija światła, więc nie grozi nam efekt lustra). Jeśli Wam na tym zależy, to należy zainteresować się MacBookiem Pro z Apple M4, który oferuje to udogodnienie. Cena tak skonfigurowanego MacBooka Pro (M4, 10/10-rdzeni, 16 GB RAM, 256 GB SSD i ekran nanostrukturalny) wynosi 9 249 PLN. Poza wspomnianym brakiem odbić otrzymujemy tutaj również wyjątkowo wydajny i cichy układ chłodzenia, który zapewnia wyższą wydajność dla M4 (różnica jest spora, co zobaczycie poniżej) oraz o dwie przepaście lepszy ekran, z podświetleniem Mini-LED, HDR oraz 1600 nit. Więcej na jego temat znajdziecie w osobnym wideoartykule.

    Pierwsze wrażenia

    Nowa seria MacBooków Air ma bardzo solidny design i ewidentnie jeszcze jest za wcześniej na jego zmianę – wszystko jest na swoim miejscu, wygląda nowocześnie, konstrukcja jest wystarczająco cienka, a jednocześnie wydaje się być pancerna.

    Jedyną wadą jest 60 Hz ekran bez HDR i tylko dla osób, które dostrzegą różnicę. Mam nadzieję, że ekran z MacBooka Pro trafi do rodziny Air w momencie, w którym Tandem OLED z iPadów Pro trafi do MacBooków Pro. Wątpię, aby to miało miejsce, ale to byłoby super.

    Kolejną wadą dla niektórych będzie tylko 256 GB pamięci flash w podstawie. Powinno być 512 GB…

    Cała reszta jest bez zarzutów – to najlepiej sprzedający się notebook na świecie i rozumiem dlaczego.

    SSD

    Odczyt 2 TB SSD oscyluje w rejonie 2,9 GB/s, a zapis jest w rejonie 2,04 GB/s.

    To pięknie obrazuje, za co płacimy, gdy idziemy w szybsze układy, jak M4 Pro czy M4 Max. Nie ma też w tym nic złego – bardziej „casualowy” uzytkownik nie zauważy różnicy.

    Blackmagic Disk Speed TestOdczyt w MB/sZapis w MB/sMacBook Air 13,3”
    (late 2020)
    Apple M1
    8-core CPU (4+4)
    8-core GPU
    8 GB RAM | 256 GB21652716MacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8+2)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB55917409MacBook Air 13,6”
    (mid 2022)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    8-core GPU
    8 GB RAM | 256 GB14731714MacBook Pro 14,2”
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    10-core CPU (6+4)
    16-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB3456
    *AmorphousDiskMark3648
    *AmorphousDiskMarkMac Mini
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    12-core CPU (8+4)
    19-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB49456215MacBook Air 15,3”
    (mid 2023)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB30152808Mac Studio
    (mid 2023)
    Apple M2 Max
    12-core CPU (4+4)
    38-core GPU
    64 GB RAM | 2 TB6776
    *AmorphousDiskMark7692
    *AmorphousDiskMarkiMac
    (late 2023)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB29223293MacBook Pro 16,2”
    (late 2023)
    Apple M3 Max
    16-core CPU (12+4)
    40-core GPU
    128 GB RAM | 8 TB56218244MacBook Air 15,3”
    (early 2024)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB29183400Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB50804090MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB54196760iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB30003341MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB2915
    (AmorphousDiskMark: 3228)3293
    (AmorphousDiskMark: 3362)MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB2925
    (AmorphousDiskMark: 2969)2045
    (AmorphousDiskMark: 2076)

    Geekbench 6

    Wyniki Geekbench 6 są kalibrowane względem wyniku bazowego 2500 (co jest wynikiem Intel Core i7-12700). Wyższe wyniki są lepsze, przy czym podwójna ocena oznacza podwójną wydajność.

    Szczegóły techniczne


    CPU

    Geekbench 6Single-CoreMulti-CoreiPad Pro 11”
    (early 2021)
    Apple M1
    8-core CPU (4+4)
    8-core GPU
    4 GB RAM | 256 GB21907920MacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8+2)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB240312343MacBook Pro 14,2”
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    10-core CPU (6+4)
    16-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB265811962MacBook Air 15,3”
    (mid 2023)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB25829896Mac Studio
    (mid 2023)
    Apple M2 Max
    12-core CPU (8+4)
    38-core GPU
    64 GB RAM | 2 TB280214944iMac
    (late 2023)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB300711649MacBook Pro 16,2”
    (late 2023)
    Apple M3 Max
    16-core CPU (12+4)
    40-core GPU
    128 GB RAM | 8 TB303820815MacBook Air 15,3”
    (early 2024)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB305411816Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB387420136MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB393422794iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB378514636MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB372214881MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB360514370

    Compute

    Geekbench 6OpenCLMetaliPad Pro 11”
    (early 2021)
    Apple M1
    8-core CPU (4+4)
    8-core GPU
    4 GB RAM | 256 GB—32309MacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8+2)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB4075367418MacBook Pro 14,2”
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    10-core CPU (6+4)
    16-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB4329673845MacBook Air 15,3”
    (mid 2023)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB2780545295Mac Studio
    (mid 2023)
    Apple M2 Max
    12-core CPU (4+4)
    38-core GPU
    64 GB RAM | 2 TB85264144961iMac
    (late 2023)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB3041547361MacBook Pro 16,2”
    (late 2023)
    Apple M3 Max
    16-core CPU (12+4)
    40-core GPU
    128 GB RAM | 8 TB94031155727MacBook Air 15,3”
    (early 2024)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB3026947230Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB6063796021MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB69764112676iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB3619455132MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB3626755069MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB3093648189

    Analiza

    Trochę zaskoczyło mnie, że M4 10/8-rdzeniowy jest ciut wolniejszych w Geekbenchu niż model 10/10-rdzeniowy, ale różnica nie jest duża i mogła wynikać z czego innego.

    Geekbench AI

    CPU

    Geekbench AI
    CPUSingle Precision ScoreHalf Precision ScoreQuantized ScoreMacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8p+2e)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB374357134716Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB578488386876MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB575788286879iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB469377516243MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB470177936281MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB480578506306

    GPU

    Geekbench AI
    CPUSingle Precision ScoreHalf Precision ScoreQuantized ScoreMacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8p+2e)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB814991877920Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB129061436412681MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB153671681015261iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB791693958535MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB809498048557MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB813696958877

    Neural Engine

    Geekbench AI
    CPUSingle Precision ScoreHalf Precision ScoreQuantized ScoreMacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8+2)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB37381621216033Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB57793718650147MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB57733686549621iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB46863613651299MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB47283652951956MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB48093834953596

    Analiza

    Zaskoczeniem dla mnie są wyniki z Geekbencha AI dla Neural Engine. Jeśli będziecie go intensywnie wykorzystywali, to zainteresowanie się bazowym M4 może być bardzo opłacalne.

    MacWhisper

    Large V2 (GGML)Nadgryzieni 300Nadgryzieni 447MacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8+2)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB01:33
    v6.8 (680)14:56
    v6.8 (680)MacBook Pro 16,2”
    (late 2023)
    Apple M3 Max
    16-core CPU (12+4)
    40-core GPU
    128 GB RAM | 8 TB00:53
    v6.8 (680)09:03
    v6.8 (680)MacBook Air 15,3”
    (early 2024)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB01:59
    v7.7 (735)20:18
    v7.7 (735)Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB1:07
    v10.8.1 (1045)11:01
    v10.8.1 (1045)MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB1:04
    v10.8.1 (1045)10:29
    v10.8.1 (1045)iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB01:51
    v11.2.1 (1128)17:52
    v11.2.1 (1128)MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB01:51
    v12.1.1 (1219)19:47
    v12.1.1 (1219)MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB01:59
    v12.5 (1235)21:06
    v12.5 (1235)

    Analiza

    Różnica między topową a bazową konfiguracją MacBooków Air tutaj nie jest duża – 8 sekund w przypadku krótkiej transkrypcji oraz niecałe półtorej minuty w przypadku długiej. Od razu tutaj zdradzę, że jest to ok. 3-3,5x wolniej od Maca Studio z M4 Max, więc jeśli jest to zadanie, które jest dla Was ważne, to SoC robi ogromną różnicę.

    To nowy benchmark, którego dodałem do listy, na prośbę wielu z Was. MacWhisper jednak przechodzi zmiany bardzo szybko, dopiero niedawno dodano mu pełne wsparcie dla GPU, więc odznaczam testowaną wersję przy wyniku. Anomalie w wynikach oznaczone są na czerwono.

    Jeśli chcecie wykonać własne testy w MacWhisper, to najpierw pobierzcie pliki audio dla Nadgryzieni nr 300 (bezpośredni link 8,9 MB) i dla nr 477 (bezpośredni link 83,7 MB), potem wykonajcie test stosując model Large V2 (GGML Whisper Large multilingual), a potem podeślijcie mi takie informacje, jakie znajdziecie w tabelce, w tym pełna specyfikacja komputera. Niepełne zgłoszenia będą odrzucane. Podpowiem jeszcze, że MacWhisper wyświetla ile zajęło mu wykonanie transkrypcji po jej zakończeniu.

    iMag Final Cut Pro Benchmark

    Specyfikacja

    Final Cut Pro jest oczywiście zoptymalizowany pod macOS-a i Maki oraz nie wątpię, że Apple dołożyło wszelkich starań, aby wzorowo pracował na wszystkich odmianach Apple M1 i M2. To oczywiście działa przede wszystkim na korzyść klientów, którzy już dzisiaj zdecydują się przesiąść na nową generację Maków, opartych o ARM.

    Pliki

    • Klip 4K 60 fps HDR w 10-bitowym HEVC (H.265) z iPhone’a 12 Pro Max – 31,15 s.
    • Klip 4K 30 fps SDR w 8-bitowym AVC z DSLR Canona – 2:14,15 s.
    • Klip 1080p 30 fps HDR w 10-bitowym HEVC (H.265) z iPhone’a 12 Pro Max – 3:42,21 s.

    Szczegóły projektów

    • Biblioteka w FCP ustawiona na Wide Gamut HDR.
    • Projekty ustawione na 4K (3840×2160) 30 fps HDR przy Rec. 2020 PQ.
    • iMag FCP Benchmark Easy – na timeline wrzucone 3 powyższe pliki, w kolejności jak powyżej, w każdym klipie podbita saturacja o 5% (co powinno wymusić przerenderowanie każdej klatki) oraz HDR Tools (PQ Tone Output Map i 1000 nit pod YouTube’a).
    • iMag FCP Benchmark Hardcore – j.w. ale dodatkowo filtr Sharpen (+2,5) na każdym klipie, przejścia między klipami (cross disolve) oraz animujący się przez 60 sekund 3D Title nad środkowym klipem, z przeźroczystym tłem.
    • Timeline trwa 6:27,16 s w Easy i 6:28,16 s w Hardcore (dodatkowe przejścia).
    • iMag FCP Benchmark Easy – export do Master File → ProRes 422.
    • iMag FCP Benchmark Easy – export do Master File → H.264.
    • iMag FCP Benchmark Hardcore – export do Master File → ProRes 4444.
    • iMag FCP Benchmark Hardcore – export do Master File → H.265 (Social Platforms, 10-bit HEVC).
    • Komputery były podłączone do prądu, poza MacBookiem Pro 16” (late 2021) i późniejszymi opartymi o Apple Silicon, które pracowały na baterii.

    Wyniki

    Easy
    ProRes 422Easy
    H.264Hardcore
    ProRes 4444Hardcore H.265NLEstation 2020
    Core i9-9900K 3,6 GHz (8-core, 16-thread)
    AMD 5700 XT
    64 GB RAM131,30 s295,25 s192,49 s—MacBook Pro 13″
    (late 2016)
    Core i5 2,0 GHz (2-core, 4-thread)
    HD Graphics 530
    16 GB | 256 GB682,99 s553,43 s1440,18 s—MacBook Air 13″
    (late 2020)
    Apple M1
    8-core CPU (6+2)
    7-core GPU
    8 GB RAM | 256 GB141,61 s401,23 s287,44 s—MacBook Pro 16,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8+2)
    16-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB50,21 s235,91 s119,40 s—MacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8+2)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB49,03 s235,40 s119,34 s—MacBook Air 13,6”
    (mid 2022)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    8-core GPU
    8 GB RAM | 256 GB192,29 s260,21 sDNF—MacBook Pro 14,2”
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    10-core CPU (6+4)
    16-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB56,55 s244,61 s112,40 s—Mac Mini
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    12-core CPU (8+4)
    19-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB47,88 s241,43 s107,51 s—MacBook Air 15,3”
    (mid 2023)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB90,77 s259,90 s133,41 s—Mac Studio
    (mid 2023)
    Apple M2 Max
    12-core CPU (4+4)
    38-core GPU
    64 GB RAM | 2 TB24,30 s129,30 s48,38 s—iMac
    (late 2023)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB61,97 s250,84 s131,50 s—MacBook Pro 16,2”
    (late 2023)
    Apple M3 Max
    16-core CPU (12+4)
    40-core GPU
    128 GB RAM | 8 TB27,93 s126,97 s52,42 s—MacBook Air 15,3”
    (early 2024)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB88,68 s257,68 s139,95 s—Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB47,30 s188,06 s95,22 s—MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB32,30 s188,17 s53,40 s—iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB109,71 s195,28 s129,12 s—MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB109,72 s196,49 s129,11 s—MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB117,68 s195,33 s128,17 s216,85 s

    Uwaga! Wszystkie benchmarki MacBooków z Apple Silicon robione były na baterii, z odłączonym zasilaniem!

    Analiza

    Jak widać w porównaniu do wyników topowego MacBooka Air z M4, nie ma różnicy w wydajności. W przypadku M4 Pro różnice już są większe, ale głównie w ProRes – przy H.264 też nie ma większej różnicy.

    Lightroom Classic Benchmark

    1. Zdjęć miałem 271, były w formacie RAW i zajmowały ok. 24 GB na karcie SanDisk Extreme Pro 256 GB, która według producenta zapewnia odczyt i zapis w rejonie 95 MBps.
    2. LR Import v1: Test importu polegał na kopiowaniu zdjęć z karty SD na SSD (lub HDD) i jednoczesnym tworzeniu podglądu RAW-ów w 1:1.
      LR Import v2: Test importu polegał na dodaniu zdjęć z SSD komputera do biblioteki Lightroom z opcją Kopiuj z jednoczesnym tworzeniu podglądu RAW-ów w 1:1.
    3. Test eksportu polegał na eksporcie zdjęć z SSD na SSD, w sRGB, z wyostrzaniem „standard”, w oryginalnej rozdzielczości.

    LR Import v1 i v2 – Wyniki

    LR ImportCzasNLEstation 2014 (import na HDD)16:22NLEstation 2014 (import na SSD)14:56NLEstation 2020 (import na SSD)6:12MacBook Pro 16,2” (import na SSD)
    Core i7 2,6 / 4,5 GHz
    (late 2019)10:28MacBook Air (import na SSD)
    Core i3 1,1 / 3,2 GHz
    (early 2020)31:03MacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8+2)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB5:06,31 (bez pełnej akceleracji)
    5:04,13 (z pełną akceleracją)
    MacBook Air 13,6”
    (mid 2022)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    8-core GPU
    8 GB RAM | 256 GB9:26MacBook Pro 14,2”
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    10-core CPU (6+4)
    16-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB5:01,25Mac Mini
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    12-core CPU (8+4)
    19-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB4:23,19MacBook Air 15,3”
    (mid 2023)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB8:02,96Mac Studio
    (mid 2023)
    Apple M2 Max
    12-core CPU (4+4)
    38-core GPU
    64 GB RAM | 2 TB4:35,38Poniższej wyniki LR Import v2 ⬇️ nie porównywać z v1 powyżej!LR Import v2CzasiMac
    (late 2023)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB6:28,11MacBook Pro 16,2”
    (late 2023)
    Apple M3 Max
    16-core CPU (12+4)
    40-core GPU
    128 GB RAM | 8 TB2:18,56MacBook Air 15,3”
    (early 2024)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB6:53,86Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB3:28,12MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB2:13,15iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB5:43,28MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB6:06,40MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB6:13,44

    LR Export – Wyniki

    LR ExportCzasNLEstation 2014
    (import z HDD na SSD)
    Core i7-4770K26:48NLEstation 2020
    (import z SSD na SSD)
    Core i9-9900K8:45MacBook Pro 16,2”
    (late 2019)
    (import z SSD na SSD)
    Core i7 2,6 / 4,5 GHz21:13MacBook Air
    (early 2020)
    (import z karty SD na SSD)
    Core i3 1,1 / 3,2 GHz28:29MacBook Pro 14,2”
    (late 2021)
    Apple M1 Pro
    10-core CPU (8+2)
    16-core GPU
    32 GB RAM | 4 TB2:11,70 (z pełną akceleracją)
    4:23,78 (bez pełnej akceleracji)MacBook Air 13,6”
    (mid 2022)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    8-core GPU
    8 GB RAM | 256 GB12:05MacBook Pro 14,2”
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    10-core CPU (6+4)
    16-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB2:54,33Mac Mini
    (early 2023)
    Apple M2 Pro
    12-core CPU (8+4)
    19-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB2:57,17MacBook Air 15,3”
    (mid 2023)
    Apple M2
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 1 TB4:11,43Mac Studio
    (mid 2023)
    Apple M2 Max
    12-core CPU (4+4)
    38-core GPU
    64 GB RAM | 2 TB59,67iMac
    (late 2023)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB3:45,69MacBook Pro 16,2”
    (late 2023)
    Apple M3 Max
    16-core CPU (12+4)
    40-core GPU
    128 GB RAM | 8 TB2:15,74MacBook Air 15,3”
    (early 2024)
    Apple M3
    8-core CPU (4+4)
    10-core GPU
    16 GB RAM | 512 GB5:19,08Mac Mini
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    12-core CPU (8p+4e)
    16-core GPU
    24 GB RAM | 512 GB58,91MacBook Pro
    (late 2024)
    Apple M4 Pro
    14-core CPU (10p+4e)
    20-core GPU
    48 GB RAM | 2 TB55,30iMac
    (late 2024)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB2:06,78MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core CPU (4p+6e)
    10-core GPU
    32 GB RAM | 2 TB2:33,95MacBook Air 13″
    (early 2025)
    Apple M4
    10-core GPU (4p+6e)
    8-core GPU
    16 GB RAM | 256 GB2:50,96

    Analiza

    Różnica w wydajności przy imporcie jest żadna, ale przy eksporcie widać już różnicę względem modelu topowego. Spodziewam się, że pomaga tutaj zarówno RAM, jak i szybsze SSD.

    Dla osób, które robią w LR przy zdjęciach w większych ilościach będę odsyłał do MacBooka Pro M4, M4 Pro lub M4 Max, zależnie od budżetu. iMac z M4 lub Mac Mini M4 też będą szybsze…

    Podsumowanie

    Nowością w tej generacji MacBook Air z M4 jest niewątpliwie możliwość wyspecyfikowania aż 32 GB RAM, pomimo pozostania przy bazowym M4. Przypomnę Wam przy okazji, że nie można kupić modelu z mniej niż 16 GB RAM.

    Osoby korzystające z przedniej kamery ucieszy fakt, że została ona uaktualniona do kamery 12 MP Center Stage (w nomenklaturze Apple) z funkcją Widoku blatu, której sztandarową funkcją jest możliwość podążania za nami, gdy poruszamy się w kadrze.

    M4 to pierwsza odsłona rodziny Mx z konkretnymi zyskami względem poprzednich generacji i jestem przekonany, że wiele osób potrafi je znakomicie wykorzystać do konkretnych zastosowań, pomimo że brak aktywnego chłodzenia odbija się negatywnie na wydajności tego układu. Osoby szukające maksymalnych wyników powinny skierować wzroku w kierunku MacBooka Pro z M4, iMaca M4 lub Maca Mini z M4.

    Dla wielu oczywiście bonusem będzie brak wentylatora, a koszt w wydajności w pełni akceptowalny – to w końcu absolutnie cichy komputer w każdym zadaniu, bez ruchomych części (poza zawiasami ekranu).

    W temacie polecanie jakiejś konkretnej konfiguracji, to powiem wprost – bazowa za 4 999 PLN to hit cenowy, co potwierdzają powyższe benchmarki. Opcjonalnie rozważyłbym rozszerzenie jej do 512 GB pamięci flash, jeśli macie większe potrzeby i nie chcecie mieć wiszącego SSD na kablu, którego urwiecie albo popsujecie, albo zgubicie, jak typowy Polak z kawału z diabłem i dwoma kulkami.

    Jeśli jednak chcecie iść w wariant 15-calowy, to przypominam, że jego cena rośnie o 1 000 PLN, co oznacza, że różnica cenowa do MacBooka Pro 14”, który ma ekran znacznie lepszy ekran o wyższej rozdzielczości i który jest niewiele mniejszy powierzchniowo od 15-tki Aira, spada do 2 500 PLN. To już kwota, gdzie poważnie rozważałbym dopłatę do niego…

    #AppleM4 #DziennikMacBookAir13M4Early2025_ #hardware #iMagMark #Mac #MacBookAir #pierwszeWrażenia #recenzja #Sprzęt #Testy

  8. Audi S3 (i A3) to już baby-RS3

    Miałem okazję spędzić trochę czasu za kierownicą najnowszych poliftowych wersji Audi S3 i A3. Jest sporo nowych zabawek, a S3 dzisiaj stało się, po raz pierwszy, takim baby RS3, które spełni marzenia wielu osób.

    Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 5/2024

    Design

    Całkowicie inaczej wizualnie to auto prezentuje się na drodze, zarówno A3, jak i S3. Jest teraz szersze i niższe, pomimo że wymiary są niezmienione – taki efekt daje nowa stylistyka.

    Kierowca ma do wyboru teraz cztery sygnatury świetlne, a wyboru dokonuje w MMI. Umieszczono je w górnej części reflektorów LED i LED Matrix, w trzech rzędach, w których znajdują się 24-pikselowe moduły. Funkcja powitalna/pożegnalna różni się zależnie od wybranej sygnatury, a tylne światła, również o nowym designie, też wykonują nowy „taniec”.

    Wykończenie wnętrza jest na pierwszy rzut oka takie samo, ale przy drugim spojrzeniu zauważymy, że wszystko jest ciut lepsze. A to podszybie jest teraz wykończone skórą z przeszyciami kontrastowymi, a to boczki drzwi mogą mieć laserowe nacięcia, które pięknie przepuszczają światło z pakietu Ambiente Pro. Sportowego charakteru dodaje też opcja wykończenia dekoracyjnych wstawek mikrofibrą Dinamica zamiast aluminium czy włóknem węglowym.

    Technologia

    W temacie MMI zyskujemy nie tylko dostęp do sklepu z aplikacjami za sprawą oferty Connect, ale mamy oczywiście CarPlaya oraz Android Auto z opcją smartphone interface. O ile te ostatnie są często ulubieńcami właścicieli, to sklep pozwala na korzystanie z usług typu Spotify czy wielu innych bez konieczności posiadania przy sobie smartfona – to może być zaletą dla wielu rodzin.

    Rzadko kiedy namawiam kogokolwiek na płacenie za dodatkowe systemy audio w samochodach, bo nie jest to zazwyczaj optymalne miejsce do słuchania muzyki, a lepsze efekty uzyskamy, kupując sobie naprawdę dobre słuchawki, ale rozważcie na poważnie system audio 3D Sonos, który nie kosztuje dużo, a oferuje spory wzrost względem Audio Soundsystem.

    Silnik, napęd i nowy tryb jazdy

    S3 ma teraz 333 KM, 420 Nm i rozpędza się do setki w 4,7 s oficjalnie. Pomyśleć, że jeszcze niedawno to było terytorium zarezerwowane dla supersamochodów, potem dla drogich RS4 czy RS6, a dzisiaj wystarczy „zwykłe” S3.

    Obok trybów Comfort, Efficiency, Dynamic auto teraz ma dodatkowy modyfikator. To poniekąd taki odpowiednik subtrybów RS w RS3. W każdym razie Dynamic plus uruchamia się poprzez włączenie trybu Dynamic, a dopiero tam w rogu ekranu znajdziemy przycisk do tej nowości. To całkowicie odmienia samochód i raczej nie będziecie chcieli z tego korzystać podczas normalnej jazdy. W Dynamic plus skrzynia biegów jeszcze szybciej zmienia biegi, turbosprężarka ma delikatnie podtrzymanie, dzięki czemu szybciej osiąga pełny boost, a obroty spoczynkowe silnika rosną do 1300 obr./min. Nie można też zapomnieć o przełączeniu ESP w tryb sportowy, który pozwala nam na więcej, w tym delikatne poślizgi tylnej osi. Chciałbym w przyszłości zobaczyć opcję sterowania trybami auta z kierownicy, podobnie jak robi to wielu innych producentów – Dynamic plus zasługuje na szybszy dostęp.

    Najważniejszą nowością jest jednak Torque Splitter znany z RS3, który pozwala przenosić do 100% mocy dostarczanej na tylną oś na jedno z kół – lewe lub prawe, zależnie od potrzeb i trybu jazdy – za pomocą sprzęgieł wielotarczowych na półosiach. Zachowanie Torque Splittera zmienia się bardzo mocno, ale w trybie Dynamic plus poczujecie je najwyraźniej, gdyż nadaje S3-ce lekko nadsterowny charakter.

    Wisienką na torcie dla największych wariatów jest fabrycznie oferowany tytanowy (czyli bardzo lekki) układ wydechowy ze słynnym logo Akrapowič. To opcja kosztująca 21 tys. PLN, czyli jest całkiem przyzwoicie, patrząc, po ile takie układy chodzą, gdy chcemy je dokupić osobno do auta.

    Na koniec

    Do wyboru pozostaje wybór nadwozia – limuzyny lub hatchbacka. Ja rozumiem, dlaczego wielu z was bierze to pierwsze, ale to drugie jest tak dużo bardziej praktyczne, jeśli chodzi o możliwości załadunku i wykorzystania przestrzeni bagażowej, że wiecie już, co ja bym wybrał.

    Wada? Tak, jest. Wzrost cen względem poprzednika. Przekroczenie bariery 300 tys. PLN tutaj nie jest żadnym problemem…

    Jeszcze więcej w temacie S3…

    Zapraszam do obejrzenia i posłuchania pierwszych wrażeń na gorąco na filmie z naszego kanału YouTube.

    #Audi #AudiA3 #AudiS3 #motoryzacja #pierwszeWrażenia #recenzja

  9. Audi S3 (i A3) to już baby-RS3

    Miałem okazję spędzić trochę czasu za kierownicą najnowszych poliftowych wersji Audi S3 i A3. Jest sporo nowych zabawek, a S3 dzisiaj stało się, po raz pierwszy, takim baby RS3, które spełni marzenia wielu osób.

    Ten artykuł pochodzi z archiwalnego iMagazine 5/2024

    Design

    Całkowicie inaczej wizualnie to auto prezentuje się na drodze, zarówno A3, jak i S3. Jest teraz szersze i niższe, pomimo że wymiary są niezmienione – taki efekt daje nowa stylistyka.

    Kierowca ma do wyboru teraz cztery sygnatury świetlne, a wyboru dokonuje w MMI. Umieszczono je w górnej części reflektorów LED i LED Matrix, w trzech rzędach, w których znajdują się 24-pikselowe moduły. Funkcja powitalna/pożegnalna różni się zależnie od wybranej sygnatury, a tylne światła, również o nowym designie, też wykonują nowy „taniec”.

    Wykończenie wnętrza jest na pierwszy rzut oka takie samo, ale przy drugim spojrzeniu zauważymy, że wszystko jest ciut lepsze. A to podszybie jest teraz wykończone skórą z przeszyciami kontrastowymi, a to boczki drzwi mogą mieć laserowe nacięcia, które pięknie przepuszczają światło z pakietu Ambiente Pro. Sportowego charakteru dodaje też opcja wykończenia dekoracyjnych wstawek mikrofibrą Dinamica zamiast aluminium czy włóknem węglowym.

    Technologia

    W temacie MMI zyskujemy nie tylko dostęp do sklepu z aplikacjami za sprawą oferty Connect, ale mamy oczywiście CarPlaya oraz Android Auto z opcją smartphone interface. O ile te ostatnie są często ulubieńcami właścicieli, to sklep pozwala na korzystanie z usług typu Spotify czy wielu innych bez konieczności posiadania przy sobie smartfona – to może być zaletą dla wielu rodzin.

    Rzadko kiedy namawiam kogokolwiek na płacenie za dodatkowe systemy audio w samochodach, bo nie jest to zazwyczaj optymalne miejsce do słuchania muzyki, a lepsze efekty uzyskamy, kupując sobie naprawdę dobre słuchawki, ale rozważcie na poważnie system audio 3D Sonos, który nie kosztuje dużo, a oferuje spory wzrost względem Audio Soundsystem.

    Silnik, napęd i nowy tryb jazdy

    S3 ma teraz 333 KM, 420 Nm i rozpędza się do setki w 4,7 s oficjalnie. Pomyśleć, że jeszcze niedawno to było terytorium zarezerwowane dla supersamochodów, potem dla drogich RS4 czy RS6, a dzisiaj wystarczy „zwykłe” S3.

    Obok trybów Comfort, Efficiency, Dynamic auto teraz ma dodatkowy modyfikator. To poniekąd taki odpowiednik subtrybów RS w RS3. W każdym razie Dynamic plus uruchamia się poprzez włączenie trybu Dynamic, a dopiero tam w rogu ekranu znajdziemy przycisk do tej nowości. To całkowicie odmienia samochód i raczej nie będziecie chcieli z tego korzystać podczas normalnej jazdy. W Dynamic plus skrzynia biegów jeszcze szybciej zmienia biegi, turbosprężarka ma delikatnie podtrzymanie, dzięki czemu szybciej osiąga pełny boost, a obroty spoczynkowe silnika rosną do 1300 obr./min. Nie można też zapomnieć o przełączeniu ESP w tryb sportowy, który pozwala nam na więcej, w tym delikatne poślizgi tylnej osi. Chciałbym w przyszłości zobaczyć opcję sterowania trybami auta z kierownicy, podobnie jak robi to wielu innych producentów – Dynamic plus zasługuje na szybszy dostęp.

    Najważniejszą nowością jest jednak Torque Splitter znany z RS3, który pozwala przenosić do 100% mocy dostarczanej na tylną oś na jedno z kół – lewe lub prawe, zależnie od potrzeb i trybu jazdy – za pomocą sprzęgieł wielotarczowych na półosiach. Zachowanie Torque Splittera zmienia się bardzo mocno, ale w trybie Dynamic plus poczujecie je najwyraźniej, gdyż nadaje S3-ce lekko nadsterowny charakter.

    Wisienką na torcie dla największych wariatów jest fabrycznie oferowany tytanowy (czyli bardzo lekki) układ wydechowy ze słynnym logo Akrapowič. To opcja kosztująca 21 tys. PLN, czyli jest całkiem przyzwoicie, patrząc, po ile takie układy chodzą, gdy chcemy je dokupić osobno do auta.

    Na koniec

    Do wyboru pozostaje wybór nadwozia – limuzyny lub hatchbacka. Ja rozumiem, dlaczego wielu z was bierze to pierwsze, ale to drugie jest tak dużo bardziej praktyczne, jeśli chodzi o możliwości załadunku i wykorzystania przestrzeni bagażowej, że wiecie już, co ja bym wybrał.

    Wada? Tak, jest. Wzrost cen względem poprzednika. Przekroczenie bariery 300 tys. PLN tutaj nie jest żadnym problemem…

    Jeszcze więcej w temacie S3…

    Zapraszam do obejrzenia i posłuchania pierwszych wrażeń na gorąco na filmie z naszego kanału YouTube.

    #Audi #AudiA3 #AudiS3 #motoryzacja #pierwszeWrażenia #recenzja

  10. Tegoroczny update iPada Air do Apple M2 jest zdecydowanie nudniejszy niż linia iPadów Pro, ale też jest to tańsza seria produktów, co przekonuje wielu. Jest też nowy wariant 13-calowy, który na pewno oferuje lepsze płótno do rysowania, ale jeśli poważnie rozważacie karierę w tym kierunku, to będziecie chcieli mieć 120 Hz ekran ze względu na to, jak Wasza kreska powstaje na ekranie. Wracając jednak do modelu 11-calowego…

    Różnica względem iPada Pro

    iPad Air 11” zaczyna się od 2999 PLN i w tej cenie mamy Apple M2 i 128 GB RAM. Różnica cenowa do najtańszego iPada Pro z M4 wynosi 2300 PLN, czyli blisko drugie tyle. W zamian tracimy znakomity ekran Tandem OLED, który oferuje 1000 nit w SDR i 1600 nit w peaku przy HDR (iPad Air nie ma w ogóle HDR), 128 GB bazowej pojemności (iPad Pro ma 256 GB), możliwość nagrywania wideo w ProRes, Face ID, Thunderbolt, mamy dwa głośniki zamiast czterech oraz dostęp do nowej klawiatury Magic Keyboard (musimy zadowolić się poprzednią, która jest akurat wystarczająco dobra, więc nie tutaj należy płakać).

    Cena vs. iPad Pro

    Nie będę Was oszukiwał – rozumiem całkowicie dlaczego nie chcecie dokładać tych 2300 PLN do Pro. Ale jeśli możecie, zależy Wam na dostępie do zdjęć i wideo w HDR, do prawdziwej czerni OLED-a oraz do 120 Hz, które powodują, że iPad Air wydaje się lagować na swoim 60 Hz ekranie, to zróbcie to. Osobiście szukałbym nowych iPadów Pro z M1 lub M2 u resellerów – są spore szanse, że coś traficie, a te sprzęty nadal uważam za lepsze niż nowy Air M2.

    Konstrukcja

    Konstrukcyjnie iPad Air 11” z M2 to odpowiednik iPada Pro 11” z M1 lub M2. Ich wymiary zewnętrzne są niemalże identyczne i wynoszą 247,6 x 178,5 x 6,1 mm – różnica jest w grubości, bo iPad Pro 11” z M2 był o 0,2 mm cieńszy (5,9 mm). Pod względem wagi jest również podobnie – nowy Air waży 462 g względem 466 g starszego Pro.

    Ekran

    W temacie ekranu jest różnica. Nowy iPad Air 11” ma rozdzielczość 2360×1640 px, iPad Pro 11” z M2 ma 2388×1668 px, a iPad Pro 11” z M4 ma 2420×1668 px. Nie robi to dużej różnicy, ale różnica między Air a nowym Pro jest zauważalna gołym okiem. Nie jest to jednak nic w porównaniu z brakiem 120 Hz – odczuwam to bardzo boleśnie.

    Smart Folio

    Nowością w przypadku nowego Smart Folio dla iPada Air M2 jest dodatkowy rząd magnesów na plecach, które umożliwiają ustawienie etui w nowej pozycji, pod nowym kątem, który jest zdecydowanie praktyczniejszy niż ten bardziej pionowy. Idealna byłaby oczywiście możliwość płynnej regulacji, ale to dobry kompromis.

    Podsumowanie

    Apple ostatnio przyznało się, jak traktują przydomki w swoich produktach. „Pro” to absolutnie najnowsze technologie, jakie są w stanie wprowadzić na rynek przy skali, jakiej potrzebują. „Air” to z kolei propozycja dla typowych konsumentów, którzy mają niższe oczekiwania, gdzie produkty z tym przydomkiem z czasem otrzymują funkcje z linii „Pro”. Brak przydomka to kategoria bazowa, gdzie wyjątkiem tutaj będzie nieoferowany już 12-calowy MacBook (nie rozumiem dlaczego dzisiaj takiego maluszka nie stworzą – mają w końcu do tego genialne układy dostępne, a wcześniej męczyli się na Intelu).

    Osobiście namawiam na Pro, ale jeśli nie widzicie 120 Hz, to Air jest świetnym wyborem. Nie wykluczajcie jednak bazowego 10,5-calowego iPada 10. gen., który ostatnio doczekał się sporej obniżki cenowej i stanowi obecnie świetną wartość względem innych modeli rodziny.

    Osobom szukającym tabletów tańszych, z innymi systemami operacyjnymi, przypominam jeszcze o dwóch kwestiach – aplikacjach oraz ekosystemie. iPad jest przede wszystkim genialnym tabletem, a z klawiaturą średnio-dobrym laptoptem. Taki Surface Pro z kolei jest świetnym laptopem, ale bardzo przeciętnym tabletem. Wybierajcie zgodnie ze swoimi potrzebami!

    Więcej w temacie iPadów Pro i Air…

    iPad Pro 11” z M4 – idealny OLED dla wymagających

    iPad Pro 13” z M4 – czy niższa waga zwiększa jego użyteczność na co dzień?

    iPad Pro (2024) z Apple M4 – co nowego i polskie ceny

    https://imagazine.pl/2024/05/28/ipad-air-11-z-m2-prawie-jak-ipad-pro/

    #AppleM2 #hardware #iPad #iPadPro #MagicKeyboard #PencilPro #pierwszeWrażenia #recenzja #Sprzęt #Testy #Wideo

  11. Tegoroczny update iPada Air do Apple M2 jest zdecydowanie nudniejszy niż linia iPadów Pro, ale też jest to tańsza seria produktów, co przekonuje wielu. Jest też nowy wariant 13-calowy, który na pewno oferuje lepsze płótno do rysowania, ale jeśli poważnie rozważacie karierę w tym kierunku, to będziecie chcieli mieć 120 Hz ekran ze względu na to, jak Wasza kreska powstaje na ekranie. Wracając jednak do modelu 11-calowego…

    Różnica względem iPada Pro

    iPad Air 11” zaczyna się od 2999 PLN i w tej cenie mamy Apple M2 i 128 GB RAM. Różnica cenowa do najtańszego iPada Pro z M4 wynosi 2300 PLN, czyli blisko drugie tyle. W zamian tracimy znakomity ekran Tandem OLED, który oferuje 1000 nit w SDR i 1600 nit w peaku przy HDR (iPad Air nie ma w ogóle HDR), 128 GB bazowej pojemności (iPad Pro ma 256 GB), możliwość nagrywania wideo w ProRes, Face ID, Thunderbolt, mamy dwa głośniki zamiast czterech oraz dostęp do nowej klawiatury Magic Keyboard (musimy zadowolić się poprzednią, która jest akurat wystarczająco dobra, więc nie tutaj należy płakać).

    Cena vs. iPad Pro

    Nie będę Was oszukiwał – rozumiem całkowicie dlaczego nie chcecie dokładać tych 2300 PLN do Pro. Ale jeśli możecie, zależy Wam na dostępie do zdjęć i wideo w HDR, do prawdziwej czerni OLED-a oraz do 120 Hz, które powodują, że iPad Air wydaje się lagować na swoim 60 Hz ekranie, to zróbcie to. Osobiście szukałbym nowych iPadów Pro z M1 lub M2 u resellerów – są spore szanse, że coś traficie, a te sprzęty nadal uważam za lepsze niż nowy Air M2.

    Konstrukcja

    Konstrukcyjnie iPad Air 11” z M2 to odpowiednik iPada Pro 11” z M1 lub M2. Ich wymiary zewnętrzne są niemalże identyczne i wynoszą 247,6 x 178,5 x 6,1 mm – różnica jest w grubości, bo iPad Pro 11” z M2 był o 0,2 mm cieńszy (5,9 mm). Pod względem wagi jest również podobnie – nowy Air waży 462 g względem 466 g starszego Pro.

    Ekran

    W temacie ekranu jest różnica. Nowy iPad Air 11” ma rozdzielczość 2360×1640 px, iPad Pro 11” z M2 ma 2388×1668 px, a iPad Pro 11” z M4 ma 2420×1668 px. Nie robi to dużej różnicy, ale różnica między Air a nowym Pro jest zauważalna gołym okiem. Nie jest to jednak nic w porównaniu z brakiem 120 Hz – odczuwam to bardzo boleśnie.

    Smart Folio

    Nowością w przypadku nowego Smart Folio dla iPada Air M2 jest dodatkowy rząd magnesów na plecach, które umożliwiają ustawienie etui w nowej pozycji, pod nowym kątem, który jest zdecydowanie praktyczniejszy niż ten bardziej pionowy. Idealna byłaby oczywiście możliwość płynnej regulacji, ale to dobry kompromis.

    Podsumowanie

    Apple ostatnio przyznało się, jak traktują przydomki w swoich produktach. „Pro” to absolutnie najnowsze technologie, jakie są w stanie wprowadzić na rynek przy skali, jakiej potrzebują. „Air” to z kolei propozycja dla typowych konsumentów, którzy mają niższe oczekiwania, gdzie produkty z tym przydomkiem z czasem otrzymują funkcje z linii „Pro”. Brak przydomka to kategoria bazowa, gdzie wyjątkiem tutaj będzie nieoferowany już 12-calowy MacBook (nie rozumiem dlaczego dzisiaj takiego maluszka nie stworzą – mają w końcu do tego genialne układy dostępne, a wcześniej męczyli się na Intelu).

    Osobiście namawiam na Pro, ale jeśli nie widzicie 120 Hz, to Air jest świetnym wyborem. Nie wykluczajcie jednak bazowego 10,5-calowego iPada 10. gen., który ostatnio doczekał się sporej obniżki cenowej i stanowi obecnie świetną wartość względem innych modeli rodziny.

    Osobom szukającym tabletów tańszych, z innymi systemami operacyjnymi, przypominam jeszcze o dwóch kwestiach – aplikacjach oraz ekosystemie. iPad jest przede wszystkim genialnym tabletem, a z klawiaturą średnio-dobrym laptoptem. Taki Surface Pro z kolei jest świetnym laptopem, ale bardzo przeciętnym tabletem. Wybierajcie zgodnie ze swoimi potrzebami!

    Więcej w temacie iPadów Pro i Air…

    iPad Pro 11” z M4 – idealny OLED dla wymagających

    iPad Pro 13” z M4 – czy niższa waga zwiększa jego użyteczność na co dzień?

    iPad Pro (2024) z Apple M4 – co nowego i polskie ceny

    https://imagazine.pl/2024/05/28/ipad-air-11-z-m2-prawie-jak-ipad-pro/

    #AppleM2 #hardware #iPad #iPadPro #MagicKeyboard #PencilPro #pierwszeWrażenia #recenzja #Sprzęt #Testy #Wideo

  12. Półtora roku temu Roborock w końcu stworzył robota mopująco-sprzątającego, który odmienił nasze życie. Od paru tygodni testujemy jego następcę – S8 MaxV Ultra.

    Naszymi podstawowymi wymaganiami w kwestii robotów sprzątających to:

    1. Funkcje mopowania oraz odkurzania, w jednym urządzeniu.
    2. Stacja bazowa, która dostarcza robotowi czystą wodę i środek myjący oraz opróżnia z niego wodę brudną i pojemnik na kurz, czyli stacja musi mieć zbiorniki na czystą i brudną wodę, opcjonalnie na płyn do mycia podłóg (lub możliwość jego wymieszania z czystą wodą) oraz worek na zbierany brud i kurz. Głównym celem stacji jest dla nas minimalny możliwy koszt czasowy obsługi robota.
    3. Możliwość precyzyjnego ustawiania harmonogramu sprzątania, z podziałem na pokoje, dni i czynności do wykonania.

    Zapraszam do obejrzenia wideorecenzji na YouTubie lub tutaj, na górze strony, na temat nie tylko Roborocka S8 MaxV Ultra, ale również tego, jak on wpłynął na nasze życie, jakie ma wady i zalety oraz jak porównuje się do S7 MaxV Ultra i innych robotów dostępnych na rynku.

    W razie pytań zapraszam naturalnie do komentarzy lub do kontaktu bezpośredniego.

    https://imagazine.pl/2024/05/07/roborock-s8-maxv-ultra-najlepszy-mopujaco-sprzatajacy-robot-na-rynku/

    #pierwszeWrażenia #recenzja #Roborock #RoborockS8MaxVUltra

  13. Wczorajsza konferencja była zaskakująca pod wieloma względami, przede wszystkim tym, że Apple zdawało się korzystać z paru zapychaczy, w tym np. krótkiego info o Macach na samym początku. Tim jednak jasno powiedział, że impreza dedykowana jest iPhone’owi 15 i nowym modelom Apple Watch. To też mnie zaskoczyło.

    Najważniejsze tematy wczoraj już zdążyliśmy omówić na gorąco, w formie wideo na YouTubie oraz audio w naszym podcaście Nadgryzieni, ale dzisiaj, już na spokojnie, mogę kilka rzeczy podsumować konkretniej.

    iPhone 15 (Plus)

    To co Apple zrobiło z iPhonem 15 i 15 Plus jest dla mnie niepojęte. Nigdy się takiej zagrywki z ich strony nie spodziewałem, a niesamowicie podnieśli wartość tego modelu, jednocześnie nie zmieniając jego ceny. Otóż aparat teraz ma trzy ustawienia zoomu – 0,5x, 1x oraz 2x. To ostatnie ustawienie jest tam, pomimo że 15-tka ma tylko dwa obiektywy. To skąd się wzięło‽ Wykorzystana została 48 MP matryca z iPhone’a 14 Pro, która ma możliwość korzystania z wycinka (cropa) matrycy, więc potrafi robić 12 MP zdjęcia z 2x zoomem, czyli odpowiadającym 52 mm. Świetna sprawa!

    Aparat teraz nie trzeba przestawiać w tryb Portretowy w przypadku robienia zdjęć osobom lub zwierzętom domowym – zostaną rozpoznane, a dane o głębi zostaną automatycznie dopisane do metadanych zdjęcia, więc GO będzie dodać po fakcie edytują zdjęcie. Szkoda, że te dane nie są po prostu zapisywane do każdego zdjęcia (może być to opcja do włączenia, jeśli to pożera nadmiernie baterię). Domyślnie zdjęcia z głównego aparatu teraz będą miały 24 MP, zamiast 12 MP – można to zmienić, jeśli zależy Wam na miejscu.

    Dodano też Dynamiczną Wyspę, znaną z 14 Pro – teraz każdy nowy iPhone ją posiada. Nie jest to funkcja, która jakoś specjalnie mnie cieszy, chociaż ma ciekawe zastosowania. Realnie jednak nie spodziewam się, abym je wykorzystywał należycie, ale na pewno komuś innemu się to spodoba. Sam ekran teraz ma jasność do 2000 nit na dworze, a HDR do 1600 nit szczytowo.

    Istotniejszą nowością będzie Apple A16 Bionic pod maską – układ znany z Pro poprzednika. Szkoda, że Apple odeszło od stosowania najnowszego krzemu, ale co zrobić – większość z nas nie zauważy.

    Roadside Assistance via satellite to ciekawa funkcja, ale niestety dotyczy obecnie tylko USA, chociaż do samej funkcji SOS przez satelitę doszło kilka nowych krajów – niestety nie Polska. Najważniejsza dla wielu będzie jednak zmiana portu na USB-C – w końcu będziemy mogli mieć kable z taką samą końcówką wszędzie. Niestety, nie wszystko złoto, co się świeci – kable USB-C wspierają różne standardy, więc niektóre mogą nie zapewniać pewnych funkcji, ale inne ograniczać. To skomplikowane.

    Na koniec zostawiłem najważniejsze, czyli nowe kolory. Nie widziałem ich jeszcze na żywo, ale te pastele są przepiękne. Zieleń i błękit poproszę, zależnie od nastroju!

    iPhone 15 Pro (Max)

    Tutaj mamy wszystkie najważniejsze nowości – nie mogło być inaczej. Niestety, model 15 Pro or 15 Pro Max zaczyna dzielić coraz większa przepaść. Wszyscy tak naprawdę chcemy tego większego, ale rozsądek podpowiada, że ten mniejszy ma więcej sensu. Przynajmniej mi. Skorzystam też z okazji i ponownie zdradzę, że 15 Pro Mini, z 5,4-calowym ekranem, brałbym w pierwszej kolejności.

    Pod maską otrzymaliśmy A17 Pro. Dziwna decyzja z przydomkiem. Wolałem te wcześniejsze – Bionic czy Fusion. Mogli go nazwać Supersonic. Wróć! Supercalifragilisticexpialidocious! Ale nie Pro. Come on. To zbyt proste i mylące – iPhone 15 Pro z A17 Pro. Słucham? iPhone 15 z A17 Pro. Ale 15-tka nie ma Pro. Mówisz o 17-tce Pro? Nie wiem już o czym mówię. Wiem jednak, że A17 dodaje kilka ciekawych funkcji. Pierwszą jest wsparcie dla USB 3 na złączu USB-C, więc transfer danych będzie szybszy (wymagany kabel wspierający transfery z prędkością USB 3). Drugą jest sprzętowy kodek AV1, z którego głównie korzysta YouTube – piekło zamarzło. Trzecia istotna cecha to fakt, że A17 zbudowane w technologii 3 nm, więc będzie szybsze, chłodniejsze i oszczędniejsze, lub bardziej prawdopodobnie kombinacją dwóch z tych trzech cech. Nowe GPU natomiast zapewnia ray tracing, co powinni docenić gracze mobilni. W sumie zaskoczył mnie jedynie brak Thunderbolta…

    Wokół maski jest natomiast nowy materiał i to jest dobre. Zastosowano tytan klasy 5, czyli stop tytanu, który jest zoptymalizowany dla cech, na których Apple zależy najbardziej. Najważniejsze dla nas jest to, że tytan jest lżejszy i wytrzymalszy od stali nierdzewnej, więc można zastosować mniej materiału. Stal akurat nigdy nie miała problemów z wytrzymałością, co sprawdziłem ostatnio na własnej skórze, praktycznie rzucając 13 Pro w róg kamiennego murka z prędkością 20 km/h. W praktyce to moje ciało pędziło z tą prędkością, a iPhone go wyprzedzał, więc w rzeczywistości było jeszcze gorzej. Dodam, że nie noszę pokrowców ani nie mam niczego naklejonego na ekranie, a na 13 Pro są dwa małe ślady na stalowej ramce. Tak, telefon zrobił kilka fikołków też na obie szklane powierzchnie, nie naruszając ich stanu. Na podstawie tego niechcianego testu podejrzewam, że szlachetniejszy tytan przede wszystkim służy do obniżenia wagi telefonu i przy okazji do podniesienia statusu modelu Pro. Na koniec jeszcze podpowiem, że ramki wokół ekranu, dzięki tytanowi, są teraz cieńsze.

    Niestety, nie rozumiem dlaczego użytkownicy Pro nie mogą korzystać z wesołej, przyjaznej, świeżej i przepięknej kolorystyki, którą znajdziemy w 15 i 15 Plus. Zamiast tego mamy do wyboru cztery kolory – bardzo jasno szary, naturalny szary, ciemno szary z nutą granatu oraz bardzo ciemno szary. Prawie jak portfolio lakierów do dowolnej limuzyny. Serio Apple, minęło już wiele lat nudy i jestem gotowy na coś zwariowanego. Neutralny/naturalny szary to jedyny odcień, który nie korzysta z PVD.

    W temacie aparatów jest ciekawie dla iPhone’a 15 Pro Max i prawie-tak-ciekawie dla 15 Pro. Największy model, z 6,7” ekranem, otrzymał 5x zoom, w postaci nowego teleobiektywu, co można przeliczyć na odpowiednik 120 mm na pełnej klatce. Dodano do niego też nowy 3D OIS, który ma zapewniać jeszcze lepszą stabilizację. Model 15 Pro niestety pozostaje z 3x zoomem, czyli odpowiednikiem 77 mm. Oba jedną mają możliwość zdefiniowania podstawowego kąta widzenia głównego aparatu – do wyboru mamy 24 mm (1x), 28 mm (1,2x) i 35 mm (1,5x). Ostatnią istotną cechą iPhone’ów 15 Pro (Max), która trafi do nich później, jest możliwość nagrywania Spatial Video, które będzie można odtwarzać na Vision Pro.

    Wszystkie modele z rodziny iPhone’ów otrzymały układy U2 (UWB – ultra wideband) do precyzyjniejszego lokalizowania innych przedmiotów lub iPhone’ów, np. do przesyłu danych, oraz możliwość ładowania nowych AirPodsów z etui USB-C za pomocą kabla USB-C do USB-C. Nowy Action Button zamiast suwaka też będzie ciekawą zabawką – zobaczymy, co będzie można tam zaprogramować za pomocą Shortcuts.

    Apple Watch Series 9

    Najważniejszą nowością będzie tutaj nowy SiP – Apple S9. Ma być 30% szybszy, ale to zapas mocy na przyszłość, bo nic „normalnego” na watchOS obecnie nie wymaga większej mocy, niż to co oferuje S8. Istotniejsze, że potrafi teraz przetwarzać żądania Siri na urządzeniu, więc to powinno zdecydowanie przyspieszyć. Te same zmiany dotyczą Apple Watcha Ultra 2, która również otrzymał S9. Ekran ma teraz jasność do 2000 nit, co docenią osoby przebywające na dworze w bardzo mocnym słońcu. No i… hmm… w zasadzie to byłoby na tyle.

    Apple Watch Ultra 2

    Największą nowością będzie wspomniany Apple S9 oraz ekran, który potrafi się rozświetlić w zakresie od 1 nit nocą do 3000 nit w słońcu oraz jeszcze precyzyjniejszy moduł GPS. Istotniejsza jest jednak dostępność paska Ocean w kolorze pomarańczowym.

    AirPods Pro 2 z USB-C

    Tutaj ciekawostką jest fakt, że AirPods Pro 2 mają nową funkcjonalność względem tak samo nazwanego modelu bez etui z USB-C – mamy obsługę 20-bitowego, bezstratnego formatu audio o częstotliwości próbkowania 48 kHz ze skuteczną redukcją wszelkich potencjalnych opóźnień. Samo etui i AirPods Pro 2 teraz wspierają IP54 zamiast IPX4.

    iCloud+

    Teraz pozostaje mi jedynie liczyć na to, żebym dożył momentu, w którym nowe warianty iCloud+ o pojemności 6 TB i 12 TB mi się rzeczywiście przydadzą.

    Matka Natura

    Wątek o iPod Shuffle, o którego pyta Matka Natura, z pytaniem dlaczego nikt tutaj nie ma poczucia humoru, pomimo że to firma odpowiadająca za Teda Lasso, gdzie jeden z pracowników Apple mówi, że za to odpowiada inny zespół, mnie rozbawił. Nawet bardzo.

    Dobrze, że Apple robi takie, a nie inne rzeczy, jeśli chodzi o ekologię, ale szkoda, że nie korzystamy z tego w Polsce, pomimo że płacimy za to, kupując produkty firmy z Cupertino. Jednak ponownie podkreślę – dobrze, że to robią.

    Czy coś kupuję?

    iPhone 15 Pro w wersji 256 GB (co powinno być podstawową pojemnością bez podnoszenia ceny; Apple come on, ceny pamięci flash spadają!), oczywiście w kolorze białym.

    Prawie zapomniałem o pasku Ocean do Ultry w pomarańczowym kolorze!

    A Wy?

    #AirPodsPro2 #AppleWatchSeries9 #AppleWatchUltra2 #iPhone #iPhone15 #iPhone15Plus #iPhone15Pro #iPhone15ProMax #pierwszeWrażenia #przemyślenia

    https://imagazine.pl/2023/09/13/iphone-15-pro-max-i-iphone-15-plus-airpods-pro-2-z-usb-c-i-nowe-apple-watch-series-9-oraz-ultra-2-przemyslenia-po-premierze/

  14. #pierwszeWrażenia? Bardzo ładna aplikacja.

    Ale magia zniknęła, gdy się okazało, że tooty ładują się dłużej niż w #Metatext.

    Przynajmniej nie ma błędów przy pisaniu hashtagów w trakcie tworzenia tootów

    Ahh… i timeline’y nie odświeżają się automatycznie. To powinno być karalne.