home.social

#kompatybilnosc — Public Fediverse posts

Live and recent posts from across the Fediverse tagged #kompatybilnosc, aggregated by home.social.

  1. Małym drukiem, czyli ograniczenia nowości sprzętowych Apple

    Apple zaprezentowało wczoraj nowe monitory Studio Display oraz MacBooki Pro i Air. Niestety, jak to często bywa przy tego typu premierach, wiele istotnych informacji zostało zapisanych na stronach produktowych małym drukiem – a mają one ogromne znaczenie.

    Studio Display XDR dla wybranych

    Zacznę od najbardziej elektryzującej nowości, na którą sam czekałem od lat: monitora z serii XDR w cenie poniżej 20 000 zł, wyposażonego w ekran mini-LED. Apple rzeczywiście go pokazało, ale jednocześnie ograniczyło jego drugą, kluczową cechę – obsługę odświeżania 120 Hz – wyłącznie do wybranych urządzeń. Jakich?

    • Komputery Mac: Modele Maca z czipem M1, M1 Pro, M1 Max, M1 Ultra, M2 i M3 obsługują Studio Display XDR przy maks. 60 Hz. Wszystkie pozostałe funkcje Studio Display XDR są obsługiwane. Pełna lista kompatybilności wygląda tak:
      • 16-calowy MacBook Pro (2021 i starszy)
      • 14-calowy MacBook Pro (2021 i starszy)
      • 13-calowy MacBook Pro (M1, 2020 i starszy)
      • 15-calowy MacBook Air (2023 i starszy)
      • 13-calowy MacBook Air (M1, 2020 i starszy)
      • Mac Studio (2022 i starszy)
      • Mac mini (2020 i starszy)
      • Mac Pro (2023 i starszy)
      • 24-calowy iMac (2021 i starszy)
    • iPady: Jednak tylko iPad Pro M5 obsługuje Studio Display XDR z częstotliwością 120 Hz. Wszystkie inne modele iPada będą obcięte na 60 Hz. Pełna lista kompatybilności wygląda tak:
      • iPad Pro (M4 i M5)
      • iPad Pro 12.9-calowy (3. I 6. generacji)
        iPad Pro 11-calowy (1. i 4. generacji)
        iPad Air (M2, M3, and M4), iPad Air (5. generacji)

    Czyli komputery z procesorami Apple M4 obsłużą 120 Hz, a ten sam układ w iPadach już nie? Tak – w ten sposób Apple „zachęca” do wymiany sprzętu na nowszy.

    Oczywiście można tłumaczyć to różnicami w konfiguracji, na przykład mniejszą liczbą rdzeni GPU w wersjach M4 stosowanych w iPadach w porównaniu z tymi montowanymi w MacBookach czy Macach mini. Ale mimo wszystko – serio, Apple?

    Studio Display XDR od Apple z funkcją DICOM do diagnostyki radiologicznej

    Nowy Studio Display XDR został zaprojektowany z myślą o profesjonalistach, w tym w medycynie. Co to oznacza?

    Monitor obsługuje ustawienia DICOM oraz posiada Medical Imaging Calibrator, dzięki czemu może być używany w diagnostyce radiologicznej bez potrzeby korzystania ze specjalistycznych monitorów medycznych.

    Użytkownicy mogą przełączać się między standardowym trybem wyświetlania a trybem radiologicznym. Monitor ma mini-LED z 2 304 strefami wygaszania lokalnego, jasność HDR do 2 000 nitów, kontrast 1 000 000:1, odświeżanie 120 Hz i wysoką dokładność kolorów. Cena startowa wynosi 3 299 USD, a kalibrator oczekuje na zatwierdzenie FDA w USA.

    Apple podkreśla, że celem funkcji medycznych jest wspieranie opieki zdrowotnej i poprawa jakości diagnostyki.

    Ekologiczne opakowania mieszczą się w domowym koszu na recykling

    O ekologii nie zapomniano, rzecz jasna. Apple wprowadza bardziej ekologiczne opakowania dla nowych monitorów Studio Display i Studio Display XDR. Kartony zaprojektowano tak, aby można je było łatwo złożyć i podzielić na mniejsze elementy, które zmieszczą się w większości domowych pojemników na recykling.

    Producent podkreśla, że obudowa monitora wykonana jest w 100% z aluminium pochodzącego z recyklingu, a wersje ze standardowym szkłem zawierają aż 80% szkła z odzysku – to pierwszy taki przypadek w historii firmy. Ulepszone modele z powłoką nano-texture nie obejmują tej zmiany.

    MacBooki Air

    Zasilacze

    Każda konfiguracja nowego modelu otrzymuje w standardzie zasilacz 40W Dynamic Power Adapter (z maksymalną mocą 60W), zaprezentowany wcześniej wraz z iPhonem 17 Pro. Niestety – nie w Polsce. U nas nadal dają 30 W w cenie 199 zł.

    W poprzednich generacjach MacBooka Air dołączano zasilacz 30W USB-C lub 35W Dual USB-C Port Compact Power, w zależności od konfiguracji. Teraz użytkownicy otrzymują wydajniejszy wariant w standardowym zestawie.

    Przy zamówieniach indywidualnych nadal można wybrać alternatywy ale – uwaga po raz drugi – tylko wówczas, gdy wybierzecie droższą o 1000 zł wersję procesora. Inaczej konfigurator nie pozwala dołożyć żadnej ładowarki (nawet tej 30 W!):

    • 35W dwuportowy zasilacz USB-C (+319 zł),
    • 70W zasilacz USB-C (+319 zł), który umożliwia szybkie ładowanie do 50% w około 30 minut.
    Nowy zestaw oznacza lepszą wartość już w podstawowej konfiguracji, bez konieczności dopłacania do mocniejszej ładowarki. Niestety, nie w Polsce.

    MacBook Pro

    Klawiatura

    Wygląda na to, że Apple zaktualizowało wygląd klawiatury w nowym 16-calowym MacBooku Pro M5.

    Etykiety Backspace, Return, Shift i Tab zniknęły, zastąpione symbolami.

    Procesory

    Apple zmienia nazewnictwo rdzeni CPU w M5: „Performance” staje się „Super”

    Apple wprowadziło zaskakującą zmianę w nazewnictwie rdzeni CPU w nowych MacBookach Pro z M5 Pro i M5 Max. Najmocniejsze rdzenie, dotąd nazywane „performance cores”, teraz mają nazwę „super cores”. Zmiana obejmuje także wcześniejsze urządzenia z M5, w tym MacBooki Pro, iPady Pro i Vision Pro.

    Dodatkowo Apple odświeżyło konstrukcję rdzeni efektywnościowych. Te dotychczasowe „efficiency cores” zyskały większą wydajność w zadaniach wielowątkowych i są teraz określane jako „performance cores”. W skrócie: rdzeń efektywnościowy stał się wydajnościowym, a wydajnościowy – superrdzeniem.

    Zmiana nazewnictwa ma głównie charakter marketingowy – Apple chce podkreślić moc „mniejszych” rdzeni, które dotąd były niedoceniane. Sama modernizacja rdzeni efektywnościowych jest korzystna, bo poprawia osiągi przy codziennych zadaniach i przygotowuje grunt pod przyszłe generacje M6.

    W tym samym czasie Apple ogłosiło nową architekturę Fusion, umożliwiającą łączenie różnych „chipletów” w jednym układzie. To krok w stronę bardziej modułowych i elastycznych procesorów, np. w wariantach GPU z 20 rdzeniami (Pro) i 40 rdzeniami (Max), a potencjalnie także przyszłych modeli Ultra.

    #120Hz #Apple #AppleM5Max #AppleM5Pro #AppleStudioDisplay #AppleStudioDisplayXDR #diagnostykaRadiologiczna #DICOM #HDR #iPadPro #kompatybilność #MacBookAir #MacBookPro #MedicalImagingCalibrator #miniLED #monitorMedyczny #nowościApple #profesjonalnyMonitor #StudioDisplayXDR #technologiaMedyczna
  2. Małym drukiem, czyli ograniczenia nowości sprzętowych Apple

    Apple zaprezentowało wczoraj nowe monitory Studio Display oraz MacBooki Pro i Air. Niestety, jak to często bywa przy tego typu premierach, wiele istotnych informacji zostało zapisanych na stronach produktowych małym drukiem – a mają one ogromne znaczenie.

    Studio Display XDR dla wybranych

    Zacznę od najbardziej elektryzującej nowości, na którą sam czekałem od lat: monitora z serii XDR w cenie poniżej 20 000 zł, wyposażonego w ekran mini-LED. Apple rzeczywiście go pokazało, ale jednocześnie ograniczyło jego drugą, kluczową cechę – obsługę odświeżania 120 Hz – wyłącznie do wybranych urządzeń. Jakich?

    • Komputery Mac: Modele Maca z czipem M1, M1 Pro, M1 Max, M1 Ultra, M2 i M3 obsługują Studio Display XDR przy maks. 60 Hz. Wszystkie pozostałe funkcje Studio Display XDR są obsługiwane. Pełna lista kompatybilności wygląda tak:
      • 16-calowy MacBook Pro (2021 i starszy)
      • 14-calowy MacBook Pro (2021 i starszy)
      • 13-calowy MacBook Pro (M1, 2020 i starszy)
      • 15-calowy MacBook Air (2023 i starszy)
      • 13-calowy MacBook Air (M1, 2020 i starszy)
      • Mac Studio (2022 i starszy)
      • Mac mini (2020 i starszy)
      • Mac Pro (2023 i starszy)
      • 24-calowy iMac (2021 i starszy)
    • iPady: Jednak tylko iPad Pro M5 obsługuje Studio Display XDR z częstotliwością 120 Hz. Wszystkie inne modele iPada będą obcięte na 60 Hz. Pełna lista kompatybilności wygląda tak:
      • iPad Pro (M4 i M5)
      • iPad Pro 12.9-calowy (3. I 6. generacji)
        iPad Pro 11-calowy (1. i 4. generacji)
        iPad Air (M2, M3, and M4), iPad Air (5. generacji)

    Czyli komputery z procesorami Apple M4 obsłużą 120 Hz, a ten sam układ w iPadach już nie? Tak – w ten sposób Apple „zachęca” do wymiany sprzętu na nowszy.

    Oczywiście można tłumaczyć to różnicami w konfiguracji, na przykład mniejszą liczbą rdzeni GPU w wersjach M4 stosowanych w iPadach w porównaniu z tymi montowanymi w MacBookach czy Macach mini. Ale mimo wszystko – serio, Apple?

    Studio Display XDR od Apple z funkcją DICOM do diagnostyki radiologicznej

    Nowy Studio Display XDR został zaprojektowany z myślą o profesjonalistach, w tym w medycynie. Co to oznacza?

    Monitor obsługuje ustawienia DICOM oraz posiada Medical Imaging Calibrator, dzięki czemu może być używany w diagnostyce radiologicznej bez potrzeby korzystania ze specjalistycznych monitorów medycznych.

    Użytkownicy mogą przełączać się między standardowym trybem wyświetlania a trybem radiologicznym. Monitor ma mini-LED z 2 304 strefami wygaszania lokalnego, jasność HDR do 2 000 nitów, kontrast 1 000 000:1, odświeżanie 120 Hz i wysoką dokładność kolorów. Cena startowa wynosi 3 299 USD, a kalibrator oczekuje na zatwierdzenie FDA w USA.

    Apple podkreśla, że celem funkcji medycznych jest wspieranie opieki zdrowotnej i poprawa jakości diagnostyki.

    Ekologiczne opakowania mieszczą się w domowym koszu na recykling

    O ekologii nie zapomniano, rzecz jasna. Apple wprowadza bardziej ekologiczne opakowania dla nowych monitorów Studio Display i Studio Display XDR. Kartony zaprojektowano tak, aby można je było łatwo złożyć i podzielić na mniejsze elementy, które zmieszczą się w większości domowych pojemników na recykling.

    Producent podkreśla, że obudowa monitora wykonana jest w 100% z aluminium pochodzącego z recyklingu, a wersje ze standardowym szkłem zawierają aż 80% szkła z odzysku – to pierwszy taki przypadek w historii firmy. Ulepszone modele z powłoką nano-texture nie obejmują tej zmiany.

    MacBooki Air

    Zasilacze

    Każda konfiguracja nowego modelu otrzymuje w standardzie zasilacz 40W Dynamic Power Adapter (z maksymalną mocą 60W), zaprezentowany wcześniej wraz z iPhonem 17 Pro. Niestety – nie w Polsce. U nas nadal dają 30 W w cenie 199 zł.

    W poprzednich generacjach MacBooka Air dołączano zasilacz 30W USB-C lub 35W Dual USB-C Port Compact Power, w zależności od konfiguracji. Teraz użytkownicy otrzymują wydajniejszy wariant w standardowym zestawie.

    Przy zamówieniach indywidualnych nadal można wybrać alternatywy ale – uwaga po raz drugi – tylko wówczas, gdy wybierzecie droższą o 1000 zł wersję procesora. Inaczej konfigurator nie pozwala dołożyć żadnej ładowarki (nawet tej 30 W!):

    • 35W dwuportowy zasilacz USB-C (+319 zł),
    • 70W zasilacz USB-C (+319 zł), który umożliwia szybkie ładowanie do 50% w około 30 minut.
    Nowy zestaw oznacza lepszą wartość już w podstawowej konfiguracji, bez konieczności dopłacania do mocniejszej ładowarki. Niestety, nie w Polsce.

    MacBook Pro

    Klawiatura

    Wygląda na to, że Apple zaktualizowało wygląd klawiatury w nowym 16-calowym MacBooku Pro M5.

    Etykiety Backspace, Return, Shift i Tab zniknęły, zastąpione symbolami.

    Procesory

    Apple zmienia nazewnictwo rdzeni CPU w M5: „Performance” staje się „Super”

    Apple wprowadziło zaskakującą zmianę w nazewnictwie rdzeni CPU w nowych MacBookach Pro z M5 Pro i M5 Max. Najmocniejsze rdzenie, dotąd nazywane „performance cores”, teraz mają nazwę „super cores”. Zmiana obejmuje także wcześniejsze urządzenia z M5, w tym MacBooki Pro, iPady Pro i Vision Pro.

    Dodatkowo Apple odświeżyło konstrukcję rdzeni efektywnościowych. Te dotychczasowe „efficiency cores” zyskały większą wydajność w zadaniach wielowątkowych i są teraz określane jako „performance cores”. W skrócie: rdzeń efektywnościowy stał się wydajnościowym, a wydajnościowy – superrdzeniem.

    Zmiana nazewnictwa ma głównie charakter marketingowy – Apple chce podkreślić moc „mniejszych” rdzeni, które dotąd były niedoceniane. Sama modernizacja rdzeni efektywnościowych jest korzystna, bo poprawia osiągi przy codziennych zadaniach i przygotowuje grunt pod przyszłe generacje M6.

    W tym samym czasie Apple ogłosiło nową architekturę Fusion, umożliwiającą łączenie różnych „chipletów” w jednym układzie. To krok w stronę bardziej modułowych i elastycznych procesorów, np. w wariantach GPU z 20 rdzeniami (Pro) i 40 rdzeniami (Max), a potencjalnie także przyszłych modeli Ultra.

    #120Hz #Apple #AppleM5Max #AppleM5Pro #AppleStudioDisplay #AppleStudioDisplayXDR #diagnostykaRadiologiczna #DICOM #HDR #iPadPro #kompatybilność #MacBookAir #MacBookPro #MedicalImagingCalibrator #miniLED #monitorMedyczny #nowościApple #profesjonalnyMonitor #StudioDisplayXDR #technologiaMedyczna
  3. Małym drukiem, czyli ograniczenia nowości sprzętowych Apple

    Apple zaprezentowało wczoraj nowe monitory Studio Display oraz MacBooki Pro i Air. Niestety, jak to często bywa przy tego typu premierach, wiele istotnych informacji zostało zapisanych na stronach produktowych małym drukiem – a mają one ogromne znaczenie.

    Studio Display XDR dla wybranych

    Zacznę od najbardziej elektryzującej nowości, na którą sam czekałem od lat: monitora z serii XDR w cenie poniżej 20 000 zł, wyposażonego w ekran mini-LED. Apple rzeczywiście go pokazało, ale jednocześnie ograniczyło jego drugą, kluczową cechę – obsługę odświeżania 120 Hz – wyłącznie do wybranych urządzeń. Jakich?

    • Komputery Mac: Modele Maca z czipem M1, M1 Pro, M1 Max, M1 Ultra, M2 i M3 obsługują Studio Display XDR przy maks. 60 Hz. Wszystkie pozostałe funkcje Studio Display XDR są obsługiwane. Pełna lista kompatybilności wygląda tak:
      • 16-calowy MacBook Pro (2021 i starszy)
      • 14-calowy MacBook Pro (2021 i starszy)
      • 13-calowy MacBook Pro (M1, 2020 i starszy)
      • 15-calowy MacBook Air (2023 i starszy)
      • 13-calowy MacBook Air (M1, 2020 i starszy)
      • Mac Studio (2022 i starszy)
      • Mac mini (2020 i starszy)
      • Mac Pro (2023 i starszy)
      • 24-calowy iMac (2021 i starszy)
    • iPady: Jednak tylko iPad Pro M5 obsługuje Studio Display XDR z częstotliwością 120 Hz. Wszystkie inne modele iPada będą obcięte na 60 Hz. Pełna lista kompatybilności wygląda tak:
      • iPad Pro (M4 i M5)
      • iPad Pro 12.9-calowy (3. I 6. generacji)
        iPad Pro 11-calowy (1. i 4. generacji)
        iPad Air (M2, M3, and M4), iPad Air (5. generacji)

    Czyli komputery z procesorami Apple M4 obsłużą 120 Hz, a ten sam układ w iPadach już nie? Tak – w ten sposób Apple „zachęca” do wymiany sprzętu na nowszy.

    Oczywiście można tłumaczyć to różnicami w konfiguracji, na przykład mniejszą liczbą rdzeni GPU w wersjach M4 stosowanych w iPadach w porównaniu z tymi montowanymi w MacBookach czy Macach mini. Ale mimo wszystko – serio, Apple?

    Studio Display XDR od Apple z funkcją DICOM do diagnostyki radiologicznej

    Nowy Studio Display XDR został zaprojektowany z myślą o profesjonalistach, w tym w medycynie. Co to oznacza?

    Monitor obsługuje ustawienia DICOM oraz posiada Medical Imaging Calibrator, dzięki czemu może być używany w diagnostyce radiologicznej bez potrzeby korzystania ze specjalistycznych monitorów medycznych.

    Użytkownicy mogą przełączać się między standardowym trybem wyświetlania a trybem radiologicznym. Monitor ma mini-LED z 2 304 strefami wygaszania lokalnego, jasność HDR do 2 000 nitów, kontrast 1 000 000:1, odświeżanie 120 Hz i wysoką dokładność kolorów. Cena startowa wynosi 3 299 USD, a kalibrator oczekuje na zatwierdzenie FDA w USA.

    Apple podkreśla, że celem funkcji medycznych jest wspieranie opieki zdrowotnej i poprawa jakości diagnostyki.

    Ekologiczne opakowania mieszczą się w domowym koszu na recykling

    O ekologii nie zapomniano, rzecz jasna. Apple wprowadza bardziej ekologiczne opakowania dla nowych monitorów Studio Display i Studio Display XDR. Kartony zaprojektowano tak, aby można je było łatwo złożyć i podzielić na mniejsze elementy, które zmieszczą się w większości domowych pojemników na recykling.

    Producent podkreśla, że obudowa monitora wykonana jest w 100% z aluminium pochodzącego z recyklingu, a wersje ze standardowym szkłem zawierają aż 80% szkła z odzysku – to pierwszy taki przypadek w historii firmy. Ulepszone modele z powłoką nano-texture nie obejmują tej zmiany.

    MacBooki Air

    Zasilacze

    Każda konfiguracja nowego modelu otrzymuje w standardzie zasilacz 40W Dynamic Power Adapter (z maksymalną mocą 60W), zaprezentowany wcześniej wraz z iPhonem 17 Pro. Niestety – nie w Polsce. U nas nadal dają 30 W w cenie 199 zł.

    W poprzednich generacjach MacBooka Air dołączano zasilacz 30W USB-C lub 35W Dual USB-C Port Compact Power, w zależności od konfiguracji. Teraz użytkownicy otrzymują wydajniejszy wariant w standardowym zestawie.

    Przy zamówieniach indywidualnych nadal można wybrać alternatywy ale – uwaga po raz drugi – tylko wówczas, gdy wybierzecie droższą o 1000 zł wersję procesora. Inaczej konfigurator nie pozwala dołożyć żadnej ładowarki (nawet tej 30 W!):

    • 35W dwuportowy zasilacz USB-C (+319 zł),
    • 70W zasilacz USB-C (+319 zł), który umożliwia szybkie ładowanie do 50% w około 30 minut.
    Nowy zestaw oznacza lepszą wartość już w podstawowej konfiguracji, bez konieczności dopłacania do mocniejszej ładowarki. Niestety, nie w Polsce.

    MacBook Pro

    Klawiatura

    Wygląda na to, że Apple zaktualizowało wygląd klawiatury w nowym 16-calowym MacBooku Pro M5.

    Etykiety Backspace, Return, Shift i Tab zniknęły, zastąpione symbolami.

    Procesory

    Apple zmienia nazewnictwo rdzeni CPU w M5: „Performance” staje się „Super”

    Apple wprowadziło zaskakującą zmianę w nazewnictwie rdzeni CPU w nowych MacBookach Pro z M5 Pro i M5 Max. Najmocniejsze rdzenie, dotąd nazywane „performance cores”, teraz mają nazwę „super cores”. Zmiana obejmuje także wcześniejsze urządzenia z M5, w tym MacBooki Pro, iPady Pro i Vision Pro.

    Dodatkowo Apple odświeżyło konstrukcję rdzeni efektywnościowych. Te dotychczasowe „efficiency cores” zyskały większą wydajność w zadaniach wielowątkowych i są teraz określane jako „performance cores”. W skrócie: rdzeń efektywnościowy stał się wydajnościowym, a wydajnościowy – superrdzeniem.

    Zmiana nazewnictwa ma głównie charakter marketingowy – Apple chce podkreślić moc „mniejszych” rdzeni, które dotąd były niedoceniane. Sama modernizacja rdzeni efektywnościowych jest korzystna, bo poprawia osiągi przy codziennych zadaniach i przygotowuje grunt pod przyszłe generacje M6.

    W tym samym czasie Apple ogłosiło nową architekturę Fusion, umożliwiającą łączenie różnych „chipletów” w jednym układzie. To krok w stronę bardziej modułowych i elastycznych procesorów, np. w wariantach GPU z 20 rdzeniami (Pro) i 40 rdzeniami (Max), a potencjalnie także przyszłych modeli Ultra.

    #120Hz #Apple #AppleM5Max #AppleM5Pro #AppleStudioDisplay #AppleStudioDisplayXDR #diagnostykaRadiologiczna #DICOM #HDR #iPadPro #kompatybilność #MacBookAir #MacBookPro #MedicalImagingCalibrator #miniLED #monitorMedyczny #nowościApple #profesjonalnyMonitor #StudioDisplayXDR #technologiaMedyczna
  4. Małym drukiem, czyli ograniczenia nowości sprzętowych Apple

    Apple zaprezentowało wczoraj nowe monitory Studio Display oraz MacBooki Pro i Air. Niestety, jak to często bywa przy tego typu premierach, wiele istotnych informacji zostało zapisanych na stronach produktowych małym drukiem – a mają one ogromne znaczenie.

    Studio Display XDR dla wybranych

    Zacznę od najbardziej elektryzującej nowości, na którą sam czekałem od lat: monitora z serii XDR w cenie poniżej 20 000 zł, wyposażonego w ekran mini-LED. Apple rzeczywiście go pokazało, ale jednocześnie ograniczyło jego drugą, kluczową cechę – obsługę odświeżania 120 Hz – wyłącznie do wybranych urządzeń. Jakich?

    • Komputery Mac: Modele Maca z czipem M1, M1 Pro, M1 Max, M1 Ultra, M2 i M3 obsługują Studio Display XDR przy maks. 60 Hz. Wszystkie pozostałe funkcje Studio Display XDR są obsługiwane. Pełna lista kompatybilności wygląda tak:
      • 16-calowy MacBook Pro (2021 i starszy)
      • 14-calowy MacBook Pro (2021 i starszy)
      • 13-calowy MacBook Pro (M1, 2020 i starszy)
      • 15-calowy MacBook Air (2023 i starszy)
      • 13-calowy MacBook Air (M1, 2020 i starszy)
      • Mac Studio (2022 i starszy)
      • Mac mini (2020 i starszy)
      • Mac Pro (2023 i starszy)
      • 24-calowy iMac (2021 i starszy)
    • iPady: Jednak tylko iPad Pro M5 obsługuje Studio Display XDR z częstotliwością 120 Hz. Wszystkie inne modele iPada będą obcięte na 60 Hz. Pełna lista kompatybilności wygląda tak:
      • iPad Pro (M4 i M5)
      • iPad Pro 12.9-calowy (3. I 6. generacji)
        iPad Pro 11-calowy (1. i 4. generacji)
        iPad Air (M2, M3, and M4), iPad Air (5. generacji)

    Czyli komputery z procesorami Apple M4 obsłużą 120 Hz, a ten sam układ w iPadach już nie? Tak – w ten sposób Apple „zachęca” do wymiany sprzętu na nowszy.

    Oczywiście można tłumaczyć to różnicami w konfiguracji, na przykład mniejszą liczbą rdzeni GPU w wersjach M4 stosowanych w iPadach w porównaniu z tymi montowanymi w MacBookach czy Macach mini. Ale mimo wszystko – serio, Apple?

    Studio Display XDR od Apple z funkcją DICOM do diagnostyki radiologicznej

    Nowy Studio Display XDR został zaprojektowany z myślą o profesjonalistach, w tym w medycynie. Co to oznacza?

    Monitor obsługuje ustawienia DICOM oraz posiada Medical Imaging Calibrator, dzięki czemu może być używany w diagnostyce radiologicznej bez potrzeby korzystania ze specjalistycznych monitorów medycznych.

    Użytkownicy mogą przełączać się między standardowym trybem wyświetlania a trybem radiologicznym. Monitor ma mini-LED z 2 304 strefami wygaszania lokalnego, jasność HDR do 2 000 nitów, kontrast 1 000 000:1, odświeżanie 120 Hz i wysoką dokładność kolorów. Cena startowa wynosi 3 299 USD, a kalibrator oczekuje na zatwierdzenie FDA w USA.

    Apple podkreśla, że celem funkcji medycznych jest wspieranie opieki zdrowotnej i poprawa jakości diagnostyki.

    Ekologiczne opakowania mieszczą się w domowym koszu na recykling

    O ekologii nie zapomniano, rzecz jasna. Apple wprowadza bardziej ekologiczne opakowania dla nowych monitorów Studio Display i Studio Display XDR. Kartony zaprojektowano tak, aby można je było łatwo złożyć i podzielić na mniejsze elementy, które zmieszczą się w większości domowych pojemników na recykling.

    Producent podkreśla, że obudowa monitora wykonana jest w 100% z aluminium pochodzącego z recyklingu, a wersje ze standardowym szkłem zawierają aż 80% szkła z odzysku – to pierwszy taki przypadek w historii firmy. Ulepszone modele z powłoką nano-texture nie obejmują tej zmiany.

    MacBooki Air

    Zasilacze

    Każda konfiguracja nowego modelu otrzymuje w standardzie zasilacz 40W Dynamic Power Adapter (z maksymalną mocą 60W), zaprezentowany wcześniej wraz z iPhonem 17 Pro. Niestety – nie w Polsce. U nas nadal dają 30 W w cenie 199 zł.

    W poprzednich generacjach MacBooka Air dołączano zasilacz 30W USB-C lub 35W Dual USB-C Port Compact Power, w zależności od konfiguracji. Teraz użytkownicy otrzymują wydajniejszy wariant w standardowym zestawie.

    Przy zamówieniach indywidualnych nadal można wybrać alternatywy ale – uwaga po raz drugi – tylko wówczas, gdy wybierzecie droższą o 1000 zł wersję procesora. Inaczej konfigurator nie pozwala dołożyć żadnej ładowarki (nawet tej 30 W!):

    • 35W dwuportowy zasilacz USB-C (+319 zł),
    • 70W zasilacz USB-C (+319 zł), który umożliwia szybkie ładowanie do 50% w około 30 minut.
    Nowy zestaw oznacza lepszą wartość już w podstawowej konfiguracji, bez konieczności dopłacania do mocniejszej ładowarki. Niestety, nie w Polsce.

    MacBook Pro

    Klawiatura

    Wygląda na to, że Apple zaktualizowało wygląd klawiatury w nowym 16-calowym MacBooku Pro M5.

    Etykiety Backspace, Return, Shift i Tab zniknęły, zastąpione symbolami.

    Procesory

    Apple zmienia nazewnictwo rdzeni CPU w M5: „Performance” staje się „Super”

    Apple wprowadziło zaskakującą zmianę w nazewnictwie rdzeni CPU w nowych MacBookach Pro z M5 Pro i M5 Max. Najmocniejsze rdzenie, dotąd nazywane „performance cores”, teraz mają nazwę „super cores”. Zmiana obejmuje także wcześniejsze urządzenia z M5, w tym MacBooki Pro, iPady Pro i Vision Pro.

    Dodatkowo Apple odświeżyło konstrukcję rdzeni efektywnościowych. Te dotychczasowe „efficiency cores” zyskały większą wydajność w zadaniach wielowątkowych i są teraz określane jako „performance cores”. W skrócie: rdzeń efektywnościowy stał się wydajnościowym, a wydajnościowy – superrdzeniem.

    Zmiana nazewnictwa ma głównie charakter marketingowy – Apple chce podkreślić moc „mniejszych” rdzeni, które dotąd były niedoceniane. Sama modernizacja rdzeni efektywnościowych jest korzystna, bo poprawia osiągi przy codziennych zadaniach i przygotowuje grunt pod przyszłe generacje M6.

    W tym samym czasie Apple ogłosiło nową architekturę Fusion, umożliwiającą łączenie różnych „chipletów” w jednym układzie. To krok w stronę bardziej modułowych i elastycznych procesorów, np. w wariantach GPU z 20 rdzeniami (Pro) i 40 rdzeniami (Max), a potencjalnie także przyszłych modeli Ultra.

    #120Hz #Apple #AppleM5Max #AppleM5Pro #AppleStudioDisplay #AppleStudioDisplayXDR #diagnostykaRadiologiczna #DICOM #HDR #iPadPro #kompatybilność #MacBookAir #MacBookPro #MedicalImagingCalibrator #miniLED #monitorMedyczny #nowościApple #profesjonalnyMonitor #StudioDisplayXDR #technologiaMedyczna
  5. Apple aktualizuje firmware akcesoriów: Magic Keyboard, Magic Trackpad i zasilaczy

    Tak, dobrze czytacie — Apple wydało właśnie aktualizację do ich peryferiów i oryginalnych zasilaczy.

    Firma niespodziewanie udostępniła nowe wersje firmware dla kilku akcesoriów, w tym Magic Keyboard, Magic Trackpad oraz wybranych zasilaczy USB-C.

    BREAKING: Apple has just released MAJOR software updates for it's devices:

    1. 140W USB-C Power Adapter Firmware – 1.4.84 (Up from 1.4.73)

    2. Magic Keyboard (USB-C) Firmware – 3.1.9 (Up from 3.1.4)

    3. Magic Trackpad (USB-C) Firmware – 3.1.9 (Up from 3.1.3)

    4. Magic Trackpad 2… pic.twitter.com/pYZgPBXccd

    — Aaron (@aaronp613) November 18, 2025

    Zmiany nie zostały opisane, ale prawdopodobnie poprawiają stabilność, kompatybilność i drobne błędy.

    Aktualizacje instalują się automatycznie w tle, więc użytkownik nie musi nic robić – sprzęt zaktualizuje się podczas normalnego korzystania.

    #akcesoriaapple #aktualizacje #apple #firmware #imac #iphoneAccessories #kompatybilnosc #mac #magickeyboard #magictrackpad #sprzetapple #technologia #update #usbC2 #zasilaczapple

  6. Apple aktualizuje firmware akcesoriów: Magic Keyboard, Magic Trackpad i zasilaczy

    Tak, dobrze czytacie — Apple wydało właśnie aktualizację do ich peryferiów i oryginalnych zasilaczy.

    Firma niespodziewanie udostępniła nowe wersje firmware dla kilku akcesoriów, w tym Magic Keyboard, Magic Trackpad oraz wybranych zasilaczy USB-C.

    BREAKING: Apple has just released MAJOR software updates for it's devices:

    1. 140W USB-C Power Adapter Firmware – 1.4.84 (Up from 1.4.73)

    2. Magic Keyboard (USB-C) Firmware – 3.1.9 (Up from 3.1.4)

    3. Magic Trackpad (USB-C) Firmware – 3.1.9 (Up from 3.1.3)

    4. Magic Trackpad 2… pic.twitter.com/pYZgPBXccd

    — Aaron (@aaronp613) November 18, 2025

    Zmiany nie zostały opisane, ale prawdopodobnie poprawiają stabilność, kompatybilność i drobne błędy.

    Aktualizacje instalują się automatycznie w tle, więc użytkownik nie musi nic robić – sprzęt zaktualizuje się podczas normalnego korzystania.

    #akcesoriaapple #aktualizacje #apple #firmware #imac #iphoneAccessories #kompatybilnosc #mac #magickeyboard #magictrackpad #sprzetapple #technologia #update #usbC2 #zasilaczapple

  7. Apple aktualizuje firmware akcesoriów: Magic Keyboard, Magic Trackpad i zasilaczy

    Tak, dobrze czytacie — Apple wydało właśnie aktualizację do ich peryferiów i oryginalnych zasilaczy.

    Firma niespodziewanie udostępniła nowe wersje firmware dla kilku akcesoriów, w tym Magic Keyboard, Magic Trackpad oraz wybranych zasilaczy USB-C.

    BREAKING: Apple has just released MAJOR software updates for it's devices:

    1. 140W USB-C Power Adapter Firmware – 1.4.84 (Up from 1.4.73)

    2. Magic Keyboard (USB-C) Firmware – 3.1.9 (Up from 3.1.4)

    3. Magic Trackpad (USB-C) Firmware – 3.1.9 (Up from 3.1.3)

    4. Magic Trackpad 2… pic.twitter.com/pYZgPBXccd

    — Aaron (@aaronp613) November 18, 2025

    Zmiany nie zostały opisane, ale prawdopodobnie poprawiają stabilność, kompatybilność i drobne błędy.

    Aktualizacje instalują się automatycznie w tle, więc użytkownik nie musi nic robić – sprzęt zaktualizuje się podczas normalnego korzystania.

    #akcesoriaapple #aktualizacje #apple #firmware #imac #iphoneAccessories #kompatybilnosc #mac #magickeyboard #magictrackpad #sprzetapple #technologia #update #usbC2 #zasilaczapple

  8. Marvel United: Civil War - Kolekcja Bohaterów
    Rozszerzenie wprowadza nowych Bohaterów, których możesz wykorzystać do odtworzenia epickiej Wojny Bohaterów lub połączyć z postaciami, Łotrami, Lokacjami i Wyzwaniami z innych części Marvel United, tworząc niepowtarzalne scenariusze.

    #MarvelUnited #CivilWar #GryPlanszowe #BoardGames #Superbohaterowie #Kompatybilność #MarvelGames #GraKooperacyjna #Rozszerzenie #MarvelUniverse

  9. Pół internetu (linuxowego) się obsrywa ze szczęścia, bo m$ ogłosił, że po CloudFailu będzie zmieniał politykę dostępu do jądra systemowego. Co powinno wymieść z rynku anti-cheaty kernelowe (które blokują kompatybilność z protonem/wine). Problem w tym, że oni (m$) już to próbowali zrobić kilka lat temu, i był taki opór, że się poddali.... więc nie ma takiej opcji, że nie dadzą czegoś w zamian. I tu jest pies pogrzebany. Przywalą jakimś nieudokumentowanym frameworkiem, który będzie działał obok kernela (czytaj: na tym samym poziomie), ale który będzie przeciwdziałał sytuacji jak CloudFail czy ten śmieszny anticheat od RiotGames (też powodował różnorakie problemy użytkowników, bo też działa na tym poziomie). I sytuacja nie dość, że się nie zmieni na lepsze, tylko zmieni się na gorsze, bo będzie 'oficjalna' i usankcjonowana metoda dostępu do systemu na poziomie kernelu, więc więcej dostawców tego typu malware(każdy drm i antycheat nazywam malware) sięgnie po te metody. Oczywiście nie jest w ich interesie udzielać informacji jak to działa (z przyczyn bezpieczeństwa, i dla ubicia konkurencji w postaci linuxa), więc pula gier, które świadomie wycinają wsparcie dla linuxa urośnie. No chyba, że aktualny trend dla desktopowego linuxa się utrzyma i osiągniemy jakieś 10%... ale biorąc pod uwagę jakie debilne decyzje podejmują amerykanie, szczerze wątpię, czy cokolwiek poniżej 30% sprawi, że będą brali to pod uwagę.

    Koniec strumienia świadomości. Może to jeszcze przyedytuję, żeby było czytalne...

    #linux #windows #steam #kompatybilność #gry #games